ბაზარზე "არაჟნისებრ" და "ხაჭოსებრ" პროდუქტებს ვეღარ შეიძენთ
რძის პროდუქტების მწარმოებლებს ტექნიკური რეგლამენტის თანახმად მიცემული 1 წლიანი ვადა ამოეწურათ. რაც იმას ნიშნავს, რომ სამომხმარებლო ბაზარზე "არაჟნისებრი", "ხაჭოსებრი", "კარაქისებრი" და "მაწონისებრი" დასახელებების პროდუქტს უკვე 9 დღეა ვეღარ შეხვდებით.
შეგახსენებთ, რომ რძის შესახებ ნაწილობრივი რეგულაცია 2015 წლის 1 აგვისტოდან ამოქმედდა. რაც იმას ნიშნავს რომ სახელწოდებები არაჟანი, მაწონი, კარაქი და ხაჭოს გამოყენება მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეეძლოთ გამოეყენებინათ, თუკი პროდუქტი 100%-ით რძის ცხიმზე იყო დამზადებული. წელს კი, პროდუტზე რეგლამენტი სრულად ამოქმედდა და მწარმოებლებს განსხვავებული სახელწოდებების მოფიქრება მოუწევთ.
როგორც ALLNEWS-სთან საუბრისას "მომხმარებელთა ფედერაციის" თავმჯდომარე მადონა კოიძე ამბობს, ამ რეგულაციის ამოქმედებით მომხმარებელი საკვებ პროდუქტზე სრულყოფილ ინფორმაციის მიიღებს და ადვილად შეძლებს გაარჩიოს არის თუ არა პროდუქტი 100%-ით ნატურალური.
"თუკი მცენარეული ცხიმი არის გამოყენებული არაჟანში მაწონში, ხაჭოში და კარაქში, არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება ასეთ პროდუქტს დაერქვას ეს სახელწოდებები.
ამ დასახელებების გამოყენება შესაძლებელია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუკი პროდუქტი 100%-ით რძის ცხიმზეა დამზადებული.
დღესდღეისობით ბევრმა ბიზნეს ოპერატორმა საერთოდ უარი თქვა მსგავსი პროდუქტის დამზადებაზე და მხოლოდ ნატურალურ პროდუქტს აწარმოებს." - განაცხადა კოიძემ.
გარდა ზემოთ დასახელებული სახელწოდებებისა, მწარმოებლებს ერთი წელი ჰქონდათ იმისათვის, რომ მათთვის სასურველი სახელწოდება მოფიქრებინათ.
კარგით რაააა..... იგივე ხარისხის იქნება და რახან არაჯანი ეწერება ან ხაჭო იმის გამო გააძვირებენ,არა და იგივე ნაგავი იქნება,რძის ფხვნილზე დამზადებული.........მატყუარების და აფერისტების ქვეყანა!
მაინც იყიდება მაგ სახელწოდებებით.ყველგან.მაგ.ფრესკო სავსეა მასეთი პროდუქტებით..