რამდენია საქართველოს მოქალაქეებზე გაცემული ონლაინ სესხების ოდენობა
საქართველოში 400 მილიონი ერთეული ონლაინ-სესხია გაცემული, მაშინ როცა ქვეყანაში მოსახლეობა 3,7 მილიონია, - ამის შესახებ პრეზიდენტის ეკონომიკურმა მრჩეველმა, მაია მელიქიძემ "პალიტრანიუსის" გადაცემა "360 გრადუსში" განაცხადა, სადაც ის ონლაინ-სესხების, მიკროსაფინანსოებისა და ბანკების ახალ რეგულაციებთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო პაკეტს გამოეხმაურა, რომელსაც პრეზიდენტმა ხელი გუშინ მოაწერა.
"თავდაპირველად საკანონმდებლო ინიციატორებმა ეს კანონპროექტი სექტორის წარმომადგენლებს გააცნეს, რითაც გარკვეული კომუნიკაცია დაიწყო. ამის შემდეგ კომუნიკაცია შეწყდა და პოსტფაქტუმ იგებენ ბიზნესის წარმომადგენლები, რომ პარლამენტში ეს კანონი დაჩქარებული წესით განიხილეს და სამი მოსმენით მიიღეს. როცა კანონში ჩაიხედეს, აღმოჩნდა რომ კანონპროექტში აღარც ის შეთანხმებები იყო გათვალისწინებული, რაზეც კერძო სექტორი და კანონის ავტორები შეთანხმდენენ", - განაცხადა მელიქიძემ.
პრეზიდენტის ეკონომიკური მრჩეველი პროგნოზირებს, რომ ახალი რეგულაციების ამოქმედების შემდეგ, რომელიც ძალაში უკვე 16 იანვრიდან შევა, ონლაინ-სესხების რამდენიმე ორგანიზაციას ბაზრიდან გასვლა მოუწევს.
"ვიღაცისთვის გამოსავალი შესაძლოა იყოს მიკროსაფინანსო ორგანიზაციად გადაკეთება. რამდენიმემ სწორედ ეს გზა აირჩია. ამასთან ერთად მათ დაუწესდათ საპროცენტო განაკვეთის ზედა ზღვარი, რაც გარკვეული საფინანსო პროდუქტების ბაზრიდან გაქრობას გამოიწვევს. ონლაინ-სესხების რაოდენობიდან გამომდინარე ქვეყანაში მოთხოვნა ასეთ პროდუქტზე მაღალია. ამ რეგულაციების მიღებით კი ეს მოთხოვნა საბანკო სექტორში და ე.წ მევახშეებში გადაინაცვლებს. სწორედ აქ დავინახეთ რისკები.
ქვეყანაში 400 მილიონი ერთეული ონლაინ-სესხია გაცემული, მაშინ როცა მოსახლეობა 3,7 მილიონია. აქვე გასათვალისწინებელია სრულწლოვანთა რაოდენობა. ეს იმას ნიშნავს, რომ ერთ ადამიანს რაოდენოებრივად და თანხობრივადაც საკამოდ დიდი თანხა აქვს აღებული ონლაინ-სესხის სახით. გამოდის, რომ ქვეყანაში მოთხოვნა ასეთ ფულზე არის და იქნება.
კითხვა გვაქვს ასეთი - ამ რეგულაციების პირობებში არსებული მოთხოვნა როგორ დაკმაყოფილდება? გადაინაცვლებს თუ არა ეს მოთხოვნა საბანკო, ანუ რეგულირებად სექტორში თუ ჩრდილოვან სექტორში გადაინაცველებს, მევახშეებს ვგულისხმობ, რომელთა რეგულირების ბერკეტი ჩვენ არ გვაქვს", - განაცხადა მელიქიძემ.
15 იანვარი , 2017 16:01
უპრაგონოდ რო არიგებტ ამ გაწირვებულ ხალხზე სესხებს უმუსჰავრისტვისაც რომ ხელმისაწვდომია რატო აუბედურებტ ამდენ ახალგაზრდებს უბიზგებტ მოიპარონ და ტქვენ გაგამდიდრონ მერე ოჯახსჰი მიადგებიტ და დზარცვავტ როცა სესხს უმტკიცებტ მასჰინ უნდა მოიტხოვოტ მსჰობლების ტანხმობა
14 იანვარი , 2017 10:01
მრჩეველი მალავს,რომ საკრედიტო პროდუქტზე ,რომელიც სხვათაშორის საჯარო შეთავაზების ობიექტია და მასზე მონოპოლისტურ დომინანტური კატეგორიები არ დაიშვება,შექმნილია ხელოვნური დეფიციტი სახელოვანი საბჭოთა მეთოდით,მასზე მოთხოვნისა და ფასის გასაზრდელად,ასევე ხელოვნურია ამ დეფიციტისა გამო სოკოსავით მომრავლებული მისი ძვირად შემთავაზებელი, ასევე საბჭოთა ტიპის,ორგანიზებული სპეკულიანტები-მიკროსაფინანსო,ონლაინსაკრედიტო და კერძო მევახშეები,ვინმეს გეპარებათ ეჭვი ,რომ ესენი გასასესხებელ ფულს სწორედ იმ ბანკებში იღებენ იაფად, რომლებმაც კრედიტინფოსთან ერთად შექმნეს ეს დეფიციტი და თქვენ გაძლევენ ძვირად !?<br />მრჩეველი მალავს !?<br />ხელისუფლება მალავს ,თავადაა დეფიციტის ორგანიზატორი !<br />დამალული შუბი კი ხალთიდანაც სჩანს !