"აუდიტორია 115"-ის სტუდენტებმა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის, გია შარვაშიძისგან, რამდენიმე დაპირება უკვე მიიღეს.
გია შარვაშიძის თქმით, უნივერსიტეტში დაინერგება გარე რეფერირების მექანიზმი, სწავლებაში შემოვა მეცნიერება, რაც სტუდენტების მოთხოვნაა.
რექტორის თქმით, შედგება უნივერსიტეტის განვითარების სტრატეგიული გეგმა, რომლის შედგენაში მონაწილეობას მიიღებენ როგორც სტუდენტები, ასევე "აუდიტორია 115"-ის წარმომადგენლები. შარვაშიძის თქმით, გარკვეული საკითხები დღეს აკადემიური საბჭოს სხდომაზე იქნება განხილული, რომელიც 16:00 საათზე გაიმართება.
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორთან, გია შარვაშიძესთან "აუდიტორია 115"-ის სტუდენტების შხვედრა რამდენიმე წუთის წინ დაიწყო.
ის თსუ-ს შენობაში "აუდიტორია 115"-ში მიმდინარეობს. როგორც "აუდიტორია 115"-ის წევრმა სტუდენტებმა ჟურნალისტებს შეხვედრის დაწყებამდე განუცხადეს, ისინი დიალოგის დაწყების წინააღმდეგი არ არიან, "თუმცა ძალიან ბევრი შეუსრულებელი დაპირება მიიღეს და რექტორის აღარ სჯერათ".
შეხვედრის დაწყებამდე უნივერსიტეტში დაპირისპირება მოხდა. "აუდიტორია 115"-ის წევრებმა უნივერსიტეტის პირველ კორპუსთან დღეს სწავლის დაწებისადმი მიძღვნილი ღონისძიება ჩაშალეს. მათ უნივერსიტეტის კიბეებზე გაშალეს დიდი პლაკატი წარწერით "მოვითხოვთ განათლების რეფორმას. აუდიტორია 115".
რობოტების ყოველდღიურ ცხოვრებაში დანერგვა აღარ არის სამეცნიერო ფანტასტიკის სფერო.
დღეის მდგომარეობით რობოტიკა და ხელოვნური ინტელექტი ჩვენი ცხოვრების თითქმის განუყოფელი ნაწილი გახდა და დროსთან ერთად, მექანიკური დამხმარეები უფრო მეტად ინტეგრირდებიან კაცობრიობის ისტორიაში.
კომპანიებმა ადამიანური რესურსების ჩანაცვლება რობოტით რამდენიმე წლის წინ დაიწყეს. მაშინ ვერავინ აღიქვამდა, რომ საქმე სერიოზულად იყო და ერთეული შემთხვევები “სერიოზულ სახეს“ მიიღებდა.
McKinsey-ის ანგარიშის მიხედევით რობოტები 2030 წლისთვის 800 მილიონ სამუშაო ადგილს დაიკავებენ, რაც გავლენას მოახდენს გლობალური სამუშაო ძალის მეხუთედზე.
საინტერესოა, როგორ გამოიყურებიან რობოტები სამუშაო ადგილზე?
DHL
DHL-მა რობოტების გამოყენება 2016 წელს დაიწყო.
ლოგისტიკურმა კომპანია Leviathan-მა Rethink Robotics-ის ორი რობოტი სახელწოდებით: Baxter და Sawyer აშშ-ში, თავისსავე საწყობებში გამოსცადა. ჭკვიანი რობოტები ასრულებენ შეფუთვით სამუშაოებს.
Uber
მგზავრობის აპლიკაცია სან-ფრანცისკოსა და პიტსბურგის გზებზე თვითმართველ მანქანებს უკვე დიდი ხანია ყენებს.