თურქეთის სასამართლომ აია-სოფიას მუზეუმის სტატუსი გაუუქმა, - ამის შესახებ ინფორმაციას BBC ავრცელებს.
გამოცემის ცნობით, აღნიშნული ნაბიჯი თურქეთის ხელისუფლებას შესაძლებლობას აძლევს, აია-სოფია მეჩეთად გადააკეთოს.
შეგახსენებთ, ცოტა ხნით ადრე იუნესკომ გაავრცელა განცხადება, სადაც აღნიშნულია, რომ აია-სოფია იუნესკო-ს მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლთა სიაშია შეტანილი, ამიტომ მისი სტატუსის შეცვლასთან დაკავშირებული ნებისმიერი გადაწყვეტილება ორგანიზაციას წინასწარ უნდა ეცნობოს.
ცნობისთვის, 1 500 წლის წინ აშენებულ ქრისტიანულ ტაძარს, რომელიც მოგვიანებით მეჩეთად გადაკეთდა, 1930-იან წლებში მუზეუმის სტატუსი მიანიჭეს.
თურქეთი არას დაგიდევთ ქრისტისნულია თუ არა დაპყრობილი და მიტაცებული ისტორიული სიწმინდე, რომელიც, საუკუნეს ითვლის, როგორც მუზეუმი ისე ფუნქციონირებს. მისი მეჩეთად გადაკეთება კი სხვა რელიგიათა შეუწყნარებლობისა და მსოფლიო საზოგადოებრივი აზრის უპატივცემულობის მკაფიო გამოხატულებაა. ჩვენთან კი მეჩეთების რაოდენობა სიმცირეს არ განიცდის. ამის მიუხედავად ითხოვენ ახლების აშენებით მათი რაოდენობის მკვეთრად გაზრდას. ამაში თუ ოდნავი დაბრკოლება შეხვდათ, ქვეყანას მუსლიმანური სარწმუნოების უპატივცემულობას უკჟინებენ. თანაც, ითხოვენ ყველაფერში სახელმწიფო რელიგიის -მართმადიდებლობის რეჟიმში გათანაბრებას. უნდა მოიქცე ისე, როგორც ექცევიან შენს სარწმუნოებას და რელიგიურ სიწმინდეებს!