გიორგი კვირიკაშვილი - ხშირად ძნელია გაზომო, ზუსტად რამდენი ემოცია უნდა გამოუშვა
ოპოზიციამ შეძლო, რომ მე მომიწია ზედმეტად ემოციური პასუხის გაცემა. ნამდვილად ვნანობ ამას, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა გიორგი კვირიკაშვილმა გუშინ საპარლამენტო უმრავლესობის სხდომაზე განაცხადა.
"სამწუხაროდ, ჩვენ გვყავს ოპოზიციის ნაწილი, რომელიც მხოლოდ და მხოლოდ იმაზე მუშაობს, რომ დესტრუქცია გამოიწვიოს, იყოს პროვოკაციული და ყველანაირი ეთიკის ჩარჩოები დაარღვიოს. სამწუხაროდ, მათ შეძლეს ის, რომ მე მომიწია ზედმეტად ემოციური პასუხის გაცემა.
გიორგი კვირიკაშვილი გინების გამო ბოდიშს იხდის - "ნაციონალური მოძრაობის" სხდომაზე მომხდარი ინციდენტის დეტალები
მე ნამდვილად ვნანობ ამას, პირდაპირ გეტყვით, იმიტომ, რომ არ არის ეს კარგი, მაგრამ იმასაც ვიტყვი, რომ სამწუხაროდ, ხანდახან არის, როდესაც ადამიანს საკუთარი ღირსების დაცვა გიწევს და იქ ხშირად ძნელია გაზომო, ზუსტად რამდენი ემოცია უნდა გამოუშვა. სამწუხაროდ, მათ ეს მოახერხეს. მე საზოგადოებას ბოდიში მოვუხადე და კიდევ ერთელ ვუხდი", - განაცხადა კვირიკაშვილმა.
დაპირისპირება გუშინ ფრაქცია "ნაციონალური მოძრაობის" სხდომაზე მოხდა, სადაც გიორგი კვირიკაშვილსა და მინისტრობის კანდიდატებს უსმენდნენ, რა დროსაც პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა გიორგი კვირიკაშვილმა "ნაციონალური მოძრაობის" ერთ-ერთ ლიდერს ნიკა მელიას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
ქართული ფილმი, რომელიც ოსკარზე საკონკურსოდ შეირჩა - რის შესახებაა "ანტიკვარიატი" და რა სკანდალი მოჰყვა ვენეციის კინოფესტივალზე? | Allnews.Ge
ქართული ფილმი, რომელიც ოსკარზე საკონკურსოდ შეირჩა - რის შესახებაა "ანტიკვარიატი" და რა სკანდალი მოჰყვა ვენეციის კინოფესტივალზე?
2025 წელს ოსკარის რიგით 97-ე ცერემონიაზე საქართველოდან საკონკურსო ფილმი რეჟისორ რუსუდან გლურჯიძის "ანტიკვარიატი" იქნება. ინფორმაციას ამის შესახებ ეროვნული კინოცენტრი აქვეყნებს.
მათივე, ფილმი. კინოცენტრის ორგანიზებით დადგენილი სპეციალური კომისიის წევრების მიერ ფარული კენჭისყრის საფუძველზე შეირჩა."ხმები შემდეგნაირად გადანაწილდა: ჟიურის ოთხმა წევრმა ხმა დეა კულუმბეგაშვილის ფილმ "აპრილს” მისცა, ხოლო ხუთი ხმით კონკურსში გამარჯვებული რუსუდან გლურჯიძის ფილმი გახდა.
სპეციალური კომისია, რომელმაც საქართველოდან "ოსკარზე“ წარსადგენი ფილმი შეარჩია, დაკომპლექტდა საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის დირექტორის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით და მის შემადგენლობაში შედიოდნენ: ზაზა შათირიშვილი (კულტურისა და კინოს მკვლევარი), ვლადიმერ კაჭარავა (პროდიუსერი), ედმონდ მინაშვილი (პროდიუსერი), ლევან გიგინეიშვილი (ფილოსოფოსი), ნიკოლოზ შენგელაია (კინომხატვარი), ხათუნა ხუნდაძე (პროდიუსერი), გიორგი ჭუმბურიძე (რეჟისორი), ბაჩანა ოდიშარია (კინოცენტრის ფილმწარმოების დეპარტამენტის უფროსი) და გიორგი ცხვედიანი (კინოცენტრის კინოექსპორტის დეპარტამენტის უმცროსი სპეციალისტი)", - ნათქვამია გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში.
the-antique-38796-1726211071.jpeg
ამ გადაწყვეტილებას საზოგადოების ნაწილი აპროტესტებს, რადგან მოლოდინი ჰქონდათ, რომ ოსკარზე საკონკურსოდ დეა კულუმბეგაშვილის ფილმი გაიგზავნებოდა, მით უფრო იმ ფონზე, რომ კინოსურათმა ვენეციის კინოფესტივალზე დიდ წარმატებას მიაღწია და ჟიურის სპეციალური პრიზიც მიიღო.
რა ვიცით რუსუდან გლურჯიძის "ანტიკვარიატის" შესახებ?IMDB-ის ბიხედვით, ფილმი მოგვითხრობს ქართველი კონტრაბანდისტის, ლადოს ამბავს, რომელსაც სანქტ-პეტერბურგში ანტიკვარები გადააქვს. ანტიკვარების სახელოსნოში კი ემიგრანტ მედეას ხვდება. მათი ცხოვრება კონტრაბანდის, გადარჩენისთვის ბრძოლისა და ერთმანეთთან კავშირის ფონზე იკვეთება.
საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის ცნობით, ფილმი აღწერს 2006 წელს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ეთნიკური ნიშნით ქართველთა მასობრივ უკანონო დეპორტაციას; ფილმი ასევე მოგვითხრობს ქართველი მიგრანტების იმედებსა და მისწრაფებებზე უცნობ სამყაროში. იხილეთ სრულად