პეტრას ციხეზე ტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობა იგეგმება | Allnews.Ge
პეტრას ციხეზე ტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობა იგეგმება
პეტრას ციხის მუზეუმ-ნაკრძალში ინფრასტრუქტურული სამუშაოების განხორციელება იგეგმება, რომლის მიხედვითაც ციხე ტურისტებისთვის უფრო მიმზიდველი გახდება, - ამის შესახებ აჭარის ტურიზმის დეპარტამენტში განაცხადეს.
მათი ცნობით, ციხეზე დაგეგმილ პროექტებს აჭარის ტურიზმის დეპარტამენტის თავმჯდომარე სულხან ღლონტი აჭარის კულტურული მემკვიდრეობის სააგენტოს ხელმძღვანელ ლაშა ასლანიშვილთან ერთად ადგილზე გაეცნო.
"პეტრას ციხის რეაბილიტაციის გრძელვადიანი გეგმით ინფრასტრუქტურული სამუშაოების განხორციელება იგეგმება. ციხის მუზეუმ-ნაკრძალში მოეწყობა მისასვლელი გზები, ბილიკები და საექსპოზიციო ნაგებობები. ასევე გაკეთდება ბანერებისა და თვალსაჩინო მასალების განთავსების ადგილები. ციხის პოპულარიზაციის მიზნით ასევე განიხილება ყოველწლიური ფესტივალის "არტ ფესტივალი პეტრას" გამართვის იდეაც. აჭარის ტურიზმის დეპარტამენტი პეტრას ციხესიმაგრეს, როგორც რეგიონში ერთ-ერთ მთავარ ტურისტულ ღირშესანიშნაობას აქტიურ პოპულარიზაციას როგორც საიმიჯო კლიპებით, ასევე სხვადასხვა სარეკლამო აქტივობებით უწევს.
პეტრას ციხეზე ყოფნისას სულხან ღლონტი ლაშა ასლანიშვილთან ერთად ედინბურგელ მკვლევარებს ემანუელე ინტალიატასა და მართა კარლოტა რავიცაას შეხვდა, რომლებიც ქართველ არქეოლოგ დავით ნასყიდაშვილთან ერთდ პეტრას ციხეზე ბიზანტიური ეპოქის ნაშთებს იკვლევენ.
პეტრას ციხე უძველესი ისტორიული ციხე-ქალაქის ნანგრევებს წარმოადგენს და ის სოფელ ციხისძირში, ქობულეთიდან 15 წუთის სავალზე მდებარეობს. უნიკალური სამხედრო-სტრატეგიული და სავაჭრო-ეკონომიკური მდებარეობით გამორჩეული ციხე-ქალაქი ბიზანტიის იმპერატორის იუსტინიანეს ბრძანებით ჩვენი წელთაღრიცხვის VI საუკუნეშია აშენებული. ის აჭარაში ტურისტებისთვის საინტერესო კულტურულ-ისტორიული ძეგლია", - აღნიშნულია აჭარის ტურიზმის დეპარტამენტის ინფორმაციაში.