რამდენი წუთი ითვლება დაგვიანებად მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში | Allnews.Ge
რამდენი წუთი ითვლება დაგვიანებად მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში
რამდენიმე დღის წინ საზოგადოება არა მხოლოდ გაერთიანებულ სამეფოში, არამედ მთელს მსოფლიოში გააოცა ლორდ მაიკლ ბეითსის გადაწყვეტილებამ, თანამდებობიდან გადამდგარიყო. ის საერთაშორისო განვითარების დეპარტამენტის სახელმწიფო მინისტრის თანამდებობას იკავებდა. თავად გადადგომის სურვილში გასაოცარი არაფერია, თუმცა მან აღნიშნული გადაწყვეტილება ლორდეთა პალატაში რამდენიმე წუთით დაგვიანებისა და მისთვის დასმული კიხვებისთვის პასუხის გაცემის შესაძლებლობის დაკარგვის გამო მიიღო. მოგვიანებით, ცნობილი გახდა, რომ ტერეზა მეიმ მინისტრის განცხადება გათავისუფლების შესახებ არ დააკმაყოფილა და მაიკლ ბეითსი კვლავ გააგრძელებს საკუთარ საქმიანობას. თუმცა აღნიშნული პრეცედენტი საკმარისი ბიძგი აღმოჩნდა, რომ დავინტერესებულიყავით, რომელ ქვეყანაში რამდენი წუთი ან თუნდაც საათი ითვლება დაგვიანებად.
როგორც აღმოჩნდა, ნიკარაგუაში ისევე, როგორც მთელს ლათინურ ამერიკაში, დროის მოქნილი კონცეპტი მოქმედებს. ეს კონცეპტი იმდენად მოქნილია, რომ ადგილობრივი მოსახლეობა მას "ნიკარაგუის დროსაც" უწოდებს, რაც იმას ნიშნავს, რომ ადამიანს შეუძლია დათქმულ დროს 5 წუთით 20 წუთით, ერთი საათით, ორი საათით ან ნებისმიერი დროით გადააჭარბოს.
იაპონიაში კი პირიქით, სასურველია, რომ დათქმულ დროზე 5 ან 10 წუთით ადრე მიხვიდე. ასე რომ, თუ სამსახურში დილის 9 საათზე უნდა გამოცხადდე და ზუსტად 9 საათზე მიხვალ, ეს იმას ნიშნავს, რომ დააგვიანე. ამიტომ არის რომ თუ მატარებელი 1 ან 2 წუთით გვიან მაინც მივა შესაბამისი სამსახური ბოდიშს აუცილებლად მოიხდის.
რუანდაში ასეთი გამოთქმაც კი არსებობს, რომელსაც იმ ადამიანების მისამართით იყენებენ, რომლებიც პუნქტუალურობას მკაცრადფ იცავენ. ასეთ ადამიანებზე ამბობენ, რომ ისინი ნამდვილი ევროპელებივით იქცევიან. ამიტომ, რუანდაში იშვიათი შემთხვევა სულაც არ არის შეხვედრაზე 11 საათზე მისვლა, რომელიც 9 საათზეა დაგეგმილი.
შრილანკაში კი შეხვედრის ადგილზე ან სამსახურში დროულად მისვლას ცუდი საგზაო მოძრაობა აფერხებს, რაც საცობებსა და გადატვირთულ გზებში გამოიხატება. ამიტომ თითქმის ყველა აგვიანებს სამსახურში მისვლას, ზოგიერთი ადამიანი ამ ქვეყანაში საკუთარ ქორწილშიც კი აგვიანებს.
გერმანია და გერმანელი ხალხი პუნქტუალურობით გამოირჩევა. აქ დანიშნულების ადგილზე დროულად მისვლას დიდ მნიშვნელობას ანიჭებენ. მაგალითად, როდესაც ვახშამზე 8 საათისთვის ხართ დაპატიჟებული, ეს იმას ნიშნავს, რომ მასპინძელი კარზე ზარის დარეკვას ზუსტად 8 საათზე ელის. თუ 5 წუთით მაინც გაგვიანდებათ მასპინძელს ამის შესახებ აუცილებლად უნდა შეატყობინოთ და თუკი მისვლა 5 წუთით ადრე მოგივიდათ იქვე ირგვლივ უნდა იხეტიალოთ და კარზე ზუსტად 8 საათზე დააკაკუნოთ.