დღეს დილით დავით აღმაშენებლის სახელობის ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტიდან ბერლინის მიმართულებით რეისი არ შესრულდა. ამის შესახებ "ინტერპრესნიუსს" აეროპორტიდან მგზავრებმა აცნობეს.
"რეისი გადაიდო. ქუთაისი - ბერლინი დილის 6-ზე უნდა გაფრენილიყო და 16 საათამდე გადაიტანეს. ამ დროს ფრენა ან იქნება ან - არა. კომპანიის წარმომადგენელი არ იმყოფება ადგილზე და განმარტებას არავინ გვაძლევს", - განაცხადა მგზავრმა გოჩა გამეზარდაშვილმა.
როგორც "ინტერპრესნიუსს" ქუთაისის აეროპორტში განუცხადეს, თვითმფრინავი, რომელიც ბერლინში უნდა გაფრინდეს, ჯერ ლონდონიდან უნდა ჩამოფრინდეს, თუმცა უამინდობის გამო ამ დრომდე გამოფრენა ვერ შეძლო.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს ,,საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების" ინფორმაციით, 2018 წლის 7 თვის მონაცემებით, საქართველოს აეროპორტები ჯამში 2 719 920 მგზავრს მოემსახურა, რაც 28 % აღემატება წინა წლის ანალოგიურ პერიოდს (2 130 469 მგზავრი).
როგორც "ინტერპრესნიუსს" "საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებიდან" აცნობეს, ივლისის თვეში მგზავრთნაკადის ზრდის მაღალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა საქართველოს სამივე საერთაშორისო აეროპორტში:
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი ივლისში 429 088 მგზავრს მოემსახურა, რაც 16 %–ით მეტია წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით (371 188 მგზავრი ), ხოლო 7 თვეში ზრდამ, ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 27% შეადგინა (2 104 161 მგზავრი).
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტი 2018 წლის ივლისში 75 372 მგზავრს მოემსახურა, რაც 2017 წლის ივლისთან შედარებით 52 % მეტია. რაც შეეხება 7 თვის ჯამს, "საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების" ინფორმაციით, 2018 წლის 7 თვის მონაცემებით, ქუთაისის დავით აღმაშენებლის სახელობის აეროპორტში მზავრთნაკადი 33 %–ით გაიზარდა და 310 115 მგზავრი შეადგინა.
მათივე ცნობით, ზრდის ტენდენცია კვლავ შენარჩუნებულია ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტში. კერძოდ, 2018 წლის ივლისში ალექსანდრე ქართველის სახელობის საერთაშორისო აეროპორტით 111 325 მგზავრმა ისარგებლა, რაც 11 %-ით მეტია შარშანდელ ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით (100 613 მგზავრი).
რაც შეეხება 7 თვის ჯამს, ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტში 2018 წლის 7 თვეში, შარშანდელ ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მგზავრთა ნაკადი 29 %-ით გაიზარდა და 301 597 შეადგინა. (234 037 მგზავრი).
რაც შეეხება ადგილობრივ აეროპორტებს, "საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების" ინფორმაციით, მესტიისა და ამბროლაურის აეროპორტებით, 2018 წლის 7 თვეში 4 047 მგზავრმა ისარგებლა. 2018 წლის 7 თვის მონაცემებით, ადგილობრივ აეროპორტებში ჯამში 194 რეისი შესრულდა.