2016 წლის ზაფხულის ოლიმპიურ თამაშებში ლტოლვილთა ნაკრები მიიღებს მონაწილეობას. საერთაშორისო ოლიმპიურმა კომიტეტმა, ლტოლვილი და დევნილი სპორტსმენების გუნდი შექნა, რომელიც წელს ბრაზილიაში წარდგება.
შერჩევის პროცესში კომისია სპორტსმენების კარიერულ წარმატებებს, გაერო-ს დადასტურებულ ლტოლვილის სტატუსსა და სპორტსმენის პირად მონაცემებს შეაფასებს. ნაკრებში გაწევრიანდება 5-დან 10 კაცამდე, საბოლოო სიას კი ივნისში, საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის სხდომაზე დაამტკიცებენ.
ლტოლვილთა ნაკრები ოლიმპიურ თამაშებში მონაწილეობას კომიტეტის დროშის ქვეშ მიიღებს, გამარჯვების შემთხვევაში კი მსოფლიო ოლიმპიური კომიტეტის ჰიმნს დაუკრავენ.
ნაკრები, ოლიმპიურ სოფელში, სხვა 206 გუნდთან ერთად განთვსდება და მწვრთნელები, ტექნიკური პერსონალი და საკუთარი შეფ-მზარეული ეყოლება.
"ჩვენ გვსურს მსოფლიოს ყველა ლტოლვილს იმედის გზავნილი გავუგზავნოთ", - აცხადებს საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი ტომას ბახი.
მისი თქმით, სირთულეების მიუხედავად, ლტოლვილი სპორტსმენები თავს "როგორ საკუთარ სახლში ისე იგრძობენ".
ზაფხულის ოლიმპიური თამაშები 5-21 აგვისტოს რიო დე ჟანეიროში ჩატარდება.