ეკვადორში მომხდარი ძლიერი მიწისძვრის შემდეგ მდიდრებს დამატებითი გადასახადი დაუწესეს. ამის მიზანი "ბიბისის" ცნობით, სტიქიის შედეგად განადგურებული ინფრასტრუქტურის რეკონსტრუქციისთვის საჭირო თანხების შეგროვებაა. კერძოდ, ქვეყნის პრეზიდენტის, რაფაელ კორეას გადაწყვეტილებით, მოგების გადასახადი 12-დან 14 პროცენტამდე გაიზარდება.
იმ მოქალაქეებმა, რომლებიც მილიონ დოლარზე მეტი ოდენობის კაპიტალს ფლობენ, სახელმწიფოს თავიანთი ქონების 0,9 პროცენტი უნდა გადაუხადონ.
მოქალაქეებმა, რომელთა ყოველთვიური ხელფასი 1000 დოლარია, ერთი დღის კუთვნილი ანაზღაურება, მათ კი, ვისაც 2000 დოლარის ოდენობის შემოსავალი აქვთ თვეში, 2 დღის ოდენობის ხელფასი უნდა გადაუხადონ სახელმწიფოს.
ეკვადორში რამდენიმე დღის წინ მომხდარი ძლიერი მიწისძვრის შედეგად სულ მცირე 570 ადამიანი დაიღუპა, ხოლო ქვეყნის ზარალმა 3 მილიარდ დოლარს გადააჭარბა. როგორც მსოფლიო ბანკში განაცხადეს, ეკვადორის ეკონომიკა მომხდარი სტიქიის გამო წელს 2 პროცენტით შემცირდება.