თურქეთში, შესაძლოა, სიკვდილით დასჯა აღდგეს | Allnews.Ge
თურქეთში, შესაძლოა, სიკვდილით დასჯა აღდგეს
თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეფ თაიფ ერდოღანი აცხადებს, რომ იგი მზად არის ქვეყანაში სიკვდილით დასჯა აღადგინოს, "თუ ხალხი ამას მოითხოვს". ამ ინიციატივის შესახებ მან გასულ კვირას მომხდარი გადატრიალების მცდელობის შემდეგ განაცხადა.
"ვერ აუვლი გვერდს ხალხის მოთხოვნას. დღეს ამერიკაში არ არის სიკვდილით დასჯა? რუსეთში? ჩინეთში? მსოფლიოს სხვა ქვეყნებში? მხოლოდ ევროკავშირის ქვეყნებში არ არის სიკვდილით დასჯა", - განაცხადა ერდოღანმა.
ერდოღანის მიერ სიკვდილით დასჯის შესაძლო აღდგენის შესახებ გაკეთებული განცხადება მოგვიანებით დაგმეს დასავლეთში. როგორც ევროკავშირის ლიდერებმა განაცხადეს,
თურქეთს ბლოკში გაწევრიანების შანსი აღარ ექნება, თუ იგი სიკვდილით დასჯას აღადგენს.
გერმანიის კანცლერის, ანგელა მერკელის პრესსპიკერის, შტეფან ზიბერტის განმარტებით, ევროკავშირი ღირებულებების გაერთიანებაა, სიკვდილით დასჯის შემოღება კი მხოლოდ იმას ნიშნავს, რომ ქვეყანა ვეღარასდროს გახდება ევროკავშირის წევრი.
ანალიტიკოსების შეფასებით, ერდოღანს სიკვდილით დასჯის აღდგენა მისი პოლიტიკური ოპონენტების წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით სურს. მათივე მოსაზრებით, სიკვდილით დასჯის აღდგენის შანსი დიდია. თუმცა, მანამდე აღნიშნული ინიციატივა პარლამენტში უნდა შევიდეს და საკანონმდებლო ორგანომ მას მხარი უნდა დაუჭიროს.
თურქეთმა სიკვდილით დასჯა 2004 წელს გააუქმა, მას შემდეგ რაც მან ევროკავშირში გაწევრიანების სურვილი გამოთქვა.