შპს "მაგთიკომის" მიერ მობილური ინტერნეტის მომსახურებაზე დადგენილი ტარიფის გაძვირება საბაზრო კანონზომიერების ფარგლებს სცილდება, - ამის შესახებ საქართველოს კომუნიკაციების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის განცხადებაშია ნათქვამი.
კომუნიკაციების მარეგულირებელი ეროვნული კომისია აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს, რომელსაც უცვლელად გთავაზობთ:
"შპს "მაგთიკომის" მიერ მობილური ინტერნეტის მომსახურებაზე დადგენილი ტარიფის გაძვირება საბაზრო კანონზომიერების ფარგლებს სცილდება. კომისია აღნიშნავს, რომ ამ ეტაპზე აღნიშნული ქმედების წინაპირობა არ არსებობდა რამდენიმე მნიშვნელოვანი მიზეზის გათვალისწინებით, მათ შორის: 2018 წლიდან შპს "კავკასუს ონლაინმა" შპს "მაგთიკომს" საბითუმო ინტერნეტის მომსახურებაზე ტარიფი გაუნახევრა; საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, უკანასკნელი წლების განმავლობაში, მობილურ სატელეკომუნიკაციო მომსახურებაზე დაკისრებული აქციზის გადასახადი მნიშვნელოვნად შემცირდა, ხოლო 2018 წლის პირველი იანვრიდან გაუქმდა; საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა და საქართველოს მთავრობის ერთობლივი მუშაობის შედეგად, მიღებულ იქნა ისეთი გადაწყვეტილებები, რომლის მიხედვითაც მობილურ სატელეკომუნიკაციო კომპანიებს ხარჯები მნიშვნელოვნად შეუმცირდათ. სახელმწიფოს მხრიდან განხორციელებული ღონისძიებები მიზნად ისახავდა აბონენტებისთვის ინტერნეტ მომსახურებაზე ხელსაყრელი პირობების შექმნას როგორც სატარიფო, ასევე ხელმისაწვდომობის კუთხით.
კომისიის ვარაუდით, შესაძლოა ადგილი ჰქონდეს შპს "მაგთიკომის" მხრიდან სუბსიდირების განზრახულობას. კერძოდ, აღნიშნულ მომსახურებაზე ტარიფების გაძვირებით, შესაძლოა შპს "მაგთიკომმა" დააფინანსოს (ან უკვე აფინანსებდეს) მის მიერ თვითღირებულებაზე უფრო დაბალი ფასით მომხმარებლებისთვის შეთავაზებული სხვადასხვა მომსახურებები. აღნიშნულ საკითხში სრულყოფილად გარკვევის მიზნით, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია მობილური ოპერატორის მიერ ტარიფების გაძვირების მიზეზებს შეისწავლის და, საჭიროების შემთხვევაში, "ელექტრონული კომუნიკაციების" შესახებ საქართველოს კანონით დადგენილი სპეციფიკური ვალდებულებების გათვალისწინებით მიიღებს გადაწყვეტილებას", - ნათქვამია განცხადებაში.
სირიელ ამბოხებულთა 30-ზე მეტი დაჯგუფება, "სირიის თავისუფალი არმიის" მეთაურობით, ხელს აწერს განცხადებას, რომლის თანახმადაც, ალეპოში დაბომბვების ესკალაცია რუსეთის არმიის მონაწილეობით, აზრს უკარგავს შემდგომ პოლიტიკურ მოლაპარაკებებს. ამის შესახებ "ბი-ბი-სი" იუწყება.
აღნიშნულ ძალთა განცხადებაში, რომელიც ამანში გამოქვეყნდა, საუბარია, რომ ბოლო დღეების განმავლობაში, ავიადარტყმების უპრეცედენტო კამპანიის შედეგად, ათობით მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა.
ამ პირობებში, დაჯგუფებები, რომლებიც თურქეთის, სპარსეთის ყურის არაბული სახელმწიფოებისა და დასავლური ქვეყნების მხარდაჭერით სარგებლობენ, მოლაპარაკებების პროცესს, რომელიც გაეროს ეგიდით და აშშ-სა და რუსეთის მონაწილეობით იმართება, უაზროდ მიიჩნევენ.
განცხადებაში ამბოხებულები ასევე აღნიშნავენ, რომ ვერ დათანხმდებიან რუსეთის როლზე, როგორც მოლაპარაკებათა სპრონსორისა, რადგან მიიჩნევენ, რომ ის ასადის რეჟიმის მოკავშირეა, რომელიც თავისი ხალხის წინააღმდეგ დანაშაულს სჩადის. ოპოზიცია სირიის არმიას, რომელსაც რუსეთის მხარდაჭერის იმედი აქვს, ქიმიური იარაღის გამოყენებაში ადანაშაულებს.
სირიის ტერიტორიაზე რუსეთის ქმედებები ბარბაროსობად შეაფასა გაერო-ს მუდმივმა წარმომადგენელმა სამანტა პაუერმაც. მისი თქმით, სირიაში კონფლიქტის დარეგულირება შეუძლებელი იქნება, სანამ მოსკოვი ომის გაგრძელებაზე იქნება ორიენტირებული.
საპასუხოდ გაერო-ში რუსეთის მუდმივმა წარმომადგენელმა ვიტალი ჩურკინმა განაცხადა, რომ აშშ-ს სირიაში სამშვიდობო ზავის შესრულების ხელშეწყობა არ სურს.
საგანგებო სხდომის დასრულების შემდეგ გაერო-ს გენერალურმა მდივანმა ბან კი მუნმა სირიის კონფლიქტში ჩართულ ყველა მხარეს მოუწოდა, უფრო აქტიურად იმუშავონ იმისთვის, რომ ალეპოში "კოშმარი" დასრულდეს.
სირიის ქალაქ ალეპოზე შეტევითი ოპერაციის დაწყებიდან დღემდე 200-ზე მეტი ადამიანი დაიღუპა.
ინფორმაციას ამის შესახებ სირიის ადამიანის უფლებების სადამკვირვებლო ცენტრი ავრცელებს.
სამოქალაქო აქტივისტების ცნობით, სირიის არმიის მიერ 19 სექტემბერს დაწყებულმა ოპერაციამ 213 ადამიანი იმსხვერპლა. მხოლოდ გუშინ საჰაერო იერიშების შედეგად 26 ადამიანი დაიღუპა. აქტივისტები არ გამორიცხავენ, რომ დაღუპულთა რაოდენობა კიდევ უფრო გაიზრდება.
ალეპოში სიტუაციის გამწვავების გამო გუშინ საფრანგეთის, დიდი ბრიტანეთის და აშშ-ს ინიციატივით გაერო-ს უშიშროების საბჭოს საგანგებო სხდომა გაიმართა. სამივე ქვეყნის წარმომადგენლებმა სხდომათა დარბაზი პროტესტის ნიშნად მაშინ დატოვეს, როცა სიტყვით გაერო-ში სირიის მუდმივი წარმომადგენელი ბაშარ ჯაფარი წარდგა.
როგორც მან თავის გამოსვლაში განაცხადა, "ტერორიზმთან რეალური ბრძოლა ჯერ არ დაწყებულა".