თურქეთის უმაღლესმა საარჩევნო საბჭომ რეფერენდუმი 16 აპრილს დანიშნა
თურქეთის უმაღლესმა საარჩევნო საბჭომ, თურქეთის კონსტიტუციაში შესატანი ცვლილებების საკითხზე, რეფერენდუმი 16 აპრილისთვის დანიშნა.
"რეფერენდუმი საკონსტიტუციო ცვლილებების პაკეტზე 16 აპრილისთვის დაინიშნა", - ნათქვამია უმაღლესი საარჩევნო საბჭოს განცხადებაში.
გუშინ თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა ხელი მოაწერა ქვეყნის კონსტიტუციაში შესატანი ცვლილებების პაკეტს, რომელიც რეფერენდუმზე მხარდაჭერის მიღების შემთხვევაში, თურქეთში არსებულ საპარლამენტო მმართველობის ფორმას საპრეზიდენტო ფორმით შეცვლის.
"ჩვენმა პრეზიდენტმა ხელმოწერის შემდეგ კანონი №6671 პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაციას გადაუგზავნა შემდგომი გამოქვეყნებისთვის", - ნათქვამი იყო თურქეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის განცხადებაში.
საკონსტიტუციო ცვლილებები, რომლის თანახმად თურქეთი საპარლამენტოდან საპრეზიდენტო მართვის ფორმაზე გადავა, თურქეთის პარლამენტმაც დაამტკიცა.