თქვენი სმარტფონის ელემენტი ადამიანებს სიცოცხლის ფასად უჯდება. აფრიკაში ბავშვები სიცოცხლისთვის საშიშ პირობებში კობალტის მოპოვებაზე მუშაობენ. კობალტი კი აუცილებელია ჩვენი სმარტფონების, ლეპტოპებისა და ელექტრომობილების ელემენტებისთვის.
მსოფლიოში კობალტის ორი მესამედი ერთ-ერთი ყველაზე ღარიბი ქვეყნიდან - კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკიდან მოდის.
დაახლოებით 200 ათასი ადამიანი თავს კობალტის მოპოვებით ირჩენს, თუმცა სამუშაო პირობები ძალიან სახიფათოა. აქტივისტების ინფორმაციით, მათგან დაახლოებით 10 000 ბავშვია - ზოგიერთი კი მხოლოდ 8 წლისაა.
ამ სფეროში დასაქმებულების უმრავლესობა დღეში 2 დოლარს იღებს, მიუხედავად იმისა, რომ 2016 წლის შემდეგ კობალტის ფასი სამჯერ გაიზარდა.
კობალტის ზემოქმედებამ შესაძლოა თანდაყოლილი დეფექტების ზრდა გამოიწვიოს, მისი მოპოვება კი გარემოს აზიანებს.
(12)
26 ოქტომბერი , 2018 10:10
"საწყალი აფრიკელი ბავშვები, თორემ ქართველი ბავშვები შიმშილით და უწამლოდ მერე რა რომ დაიხოცებიან,ჩვენ "ყინვაგამძლე" ერი ვართ
29 სექტემბერი , 2018 06:09
რაღა აფრიკა და რაღა საქართველო, ძალიან ბევრი ადამიანი დამლაგებლად დღეში 4 ლარზე მუშაობს, და გამყიდველად კიდევ დღეში 6 ლარზე, ასე რომ თუ გგონიათ ძაან წინ ვართ და აფრიკა ვუსწრებთ ცდებით