ახალ კალედონიაში ჩატარებულ რეფერენდუმზე ამომრჩეველმა საფრანგეთის შემადგენლობაში დარჩენას მხარი დაუჭირა
საფრანგეთის ზღვისიქითა ტერიტორიაზე ახალ კალედონიაში გუშინ ჩატარებულ დამოუკიდებლობის შესახებ რეფერენდუმში ამომრჩეველთა 56,4%-მა საფრანგეთის შემადგენლობაში დარჩენას მხარი დაუჭირა.
ამის შესახებ სააგენტო "ფრანს პრესი" საარჩევნო კომისიაზე დაყრდნობით იუწყება.
რეფერენდუმის შედეგებს საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი გამოეხმაურა.
"მოხარული და ამაყი ვარ იმით, რომ ახალი კალედონიის მოსახლეობის უმრავლესობამ არჩევანი გააკეთა საფრანგეთის სასარგებლოდ. როგორც ქვეყნის პრეზიდენტმა მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენთვის ეს საფრანგეთის რესპუბლიკის, მისი მომავლისა და ღირებულებების რწმენის გამოვლინებაა. რეფერენდუმის მონაწილეებმა გააზრებულად გააკეთეს არჩევანი, რომ ახალი კალედონია საფრანგეთის ნაწილად დარჩეს", - აღნიშნა საფრანგეთის პრეზიდენტმა.
ემანუელ მაკრონმა ასევე განაცხადა, რომ უახლოეს პერიოდში საფრანგეთის მთავრობა ახალი კალედონიის პოლიტიკურ ძალებს ფართო პოლიტიკური კონსულტაციების ჩაატარებას შესთავაზებს. ამ მიზნით საფრანგეთის პრემიერ-მინისტრი ედუარ ფილიპი ვიზიტით ახალ კალედონიაში გაემგზავრება.