ახალ ზელანდიაში, ქალაქ ქრაისთჩერჩში ორ მეჩეთში ცეცხლის გახსნის შედეგად დაღუპულთა რიცხვი 40 ადამიანამდე გაიზარდა. ამის შესახებ ახალი ზელანდიის პრემიერმა ჯასინდა არდერნმა განაცხადა.
შეგახსენებთ, რომ აქამდე გავრცელებული ინფორმაციით, საუბარი იყო 27 დაღუპულზე.
არსებული ინფორმაციით, პოლიციამ ოთხი პირი დააკავა.
როგორც ადგილობრივი მედია იუწყება, შეიარაღებული პირები ალ-ნურისა და ლინვუდის მეჩეთებში, ადგილობრივი დროით 13:45 საათზე შევიდნენ. შესვლისთანავე მათ კარი ჩაკეტეს და სროლა დაიწყეს.
თავდასხმის დროს ერთ მეჩეთში 200-მდე, ხოლო მეორეში 300-მდე ადამიანი იმყოფებოდა.
აქვე, „დეილი მეილი“ ავრცელებს სურათს, სადაც ერთ-ერთი დაკავებულის იარაღზე დაწერილი იყო სხვადასხვა სახელები, მათ შორის ქართულ ენაზე დავით სოსლანისა და დავით აღმაშენებლის სახელები. როგორც გამოცემა აღნიშნავს, იარაღზე დატანილია იმ ადამიანების სახელები, რომლებმაც წარსულში „მასობრივი მკვლელობები ჩაიდინეს“.
კი დავით აღმაშენებელმა 'მასობრივი მკვლელობები' ჩაიდინა გიდგორზე, როდესაც ურჯულოები საქართველოს დედა-წულიანად ამოწყვეტიტ ემუქრეოდნენ და ეს მასობრივი მკველობები იყო არა? ისე მე თქვენი დედა ვატირე