25 წლის - MVP/Defensive player of the year
26 წლის - NBA Champ/Finals MVP
ეს ახალგაზრდა 10 წლის წინ, ათენის ქუჩებში ნივთების გაყიდვით ირჩენდა თავს. დღეს კი ის NBA-ს ჩემპიონია! ცხოვრებაში ყველაფერი შესაძლებელია!" - დაწერა ფაჩულიამ "ფეისბუქზე".
იანის ანტეტოკუმპომ წარმატებისკენ მართლაც რთული გზა გაიარა. იანის ადეტოკუნბო საბერძნეთში, ათენში დაიბადა 1994 წლის 6 დეკემბერს. მისი მშობლები ნიგერიელი ემიგრანტები იყვნენ და იანისის დაბადებამდე სამი წლით ადრე ჩავიდნენ ათენში ლაგოსიდან, სადაც პირველი შვილი ფრანსისი დატოვეს ბებია-ბაბუასთან.
იანისის მშობლებს საბერძნეთში კიდევ სამი ვაჟი ეყოლათ, თუმცა არც ერთ ახალშობილს არ მისცეს ბერძნული მოქალაქეობა ქვეყნის კანონებიდან გამომდინარე. 18 წლამდე ადეტოკუნბოს ქვეყნიდან გასვლაც კი არ შეეძლო, რადგან არც ბერძნული და არც ნიგერიული საბუთები არ ჰქონია, რომელიც მის ვინაობას დაადასტურებდა.
საბერძნეთის მოქალაქეობა იანისმა მხოლოდ 2013 წელს მიიღო, ორი თვით ადრე იქამდე, სანამ NBA-ს დრაფტზე წარდგებოდა.
მოქალაქეობის მიღების შემდეგ იანისმა გვარიც შეიცვალა და ადეტოკუნბო გახდა ანტეტოკუმპო - უფრო მიახლოებული ბერძნულ გვართან. რადგან მისი გვარის წარმოთქმა ამერიკელებს უჭირდათ, NBA-ში გამოჩენისთანავე იანისს მეტსახელი Greek Freak შეარქვეს, რაც ითარგმნება როგორც ცელქი, ჟინიანი ბერძენი.
ახალგაზრდა კალათბურთელს მძიმე ბავშვობა ჰქონდა - მისი ემიგრანტი მშობლები ხშირად უმუშევრები იყვნენ, ამიტომ იანისსა და მის ძმებს უწევდათ ათენის ქუჩებში, ჩანთებისა და სათვალეების გაყიდვით ერჩინათ თავიც და ოჯახიც. ახლა, ბერძენი ვარსკვლავის წლიური ხელფასი 45 მილიონზე მეტია.
"იმედი მაქვს, შევძლებ ადამიანებს მსოფლიოშ მივცე იმედი, რომ ყველაფერი გამოვა. ჩემი ოჯახი ქუჩაში ნივთებს ყიდდა, დღეს კი მწვერვალზე ვდგავარ" - თქვა იანისმა NBA-ში მოხვედრის შემდეგ.
რკინიგზა პატარა სახელმწიფოა,სახელმწიფო სახელმწიფოში ,მის მართვას ვინც შეძლებს,ნებისმიერ სამინისტროსაც მართავს,რატომღაც ვფიქრობდი ,რომ ეკონომიკისას ჩააბარებდნენ,მაგრამ შევცდი !