საფრანგეთი სირიასა და ერაყში ტერორისტებთან ბრძოლას გააძლიერებს, - ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტმა ფრანსუა ოლანდმა ნიცაში მომხდარის ტერაქტის შემდეგ ტელემიმართვაში განაცხადა.
"ჩვენ უფრო გავაძლიერებთ ჩვენს ქმედებებს სირიასა და ერაყში და გავაგრძელებთ დარტყმების მიტანას მათზე, ვინც ჩვენს მიწაზე გვესხმის თავს", - განაცხადა ფრანსუა ოლანდმა.
გუშინ ადგილობრივი დროით 23:00-ზე ნიცაში, სადაც მოსახლეობა ეროვნულ დღესასწაულს, ბასტილიის აღების დღეს აღნიშნავდა, ხალხში უზარმაზარი სატვირთო ავტომობილი შევარდა.
თვითმხილველების ცნობით, მძღოლი განგებ ატარებდა მანქანას ისე, რომ რაც შეიძლება მეტი ადამიანი გადაესრისა.
ტერორისტმა დაახლოებით 2 კილომეტრის გზა გაიარა, რის შემდეგაც სატვირთო მანქანა გააჩერა და იქ მყოფ ადამიანებს ცეცხლი გაუხსნა.
ადგილზე მისულმა სამართალდამცველებმა თავდასხმელის ლიკვიდაცია მოახდინეს.
სატვირთო მანქანაში საბრძოლო მასალა და იარაღი აღმოაჩინეს.
პარიზსა და ნიცაში სახელმწიფო დროშები დაუშვეს
მოგვიანებით გაირკვა, რომ მძღოლი 31 წლის ტუნისელი იყო. სააგენტო "როიტერის" ცნობით, ის სამართალდამცავი ორგანოებისთვის დანაშაულებრივი ქმედებების გამო ადრეც იყო ცნობილი.
პასუხისმგებლობა თავდასხმისთვის ჯერჯერობით არც ერთ დაჯგუფებას არ აუღია.
AMBEBI.GE-სა და kvirispalitra.ge-ს მიერ გამოკითხულთა 19% აცხადებს, რომ ხვალ რომ საპრეზიდენტო არჩევნები იყოს, მხარს დამოუკიდებელ კანდიდატს, სალომე ზურაბიშვილს დაუჭერდა, ხოლო 18% ამბობს, რომ "ნაციონალური მოძრაობის" კანდიდატს - გრიგოლ ვაშაძეს.
გამოკითხვაში 22 300 მკითხველმა მიიღო მონაწილეობა და თითოეულს ხმის მიცემა მხოლოდ ერთხელ შეეძლო.
კითხვაზე, ხვალ რომ საპრეზიდენტო არჩევნები ტარდებოდეს, შესაძლო კანდიდატებიდან ვის მისცემდით ხმას? - გამოკითხვის შედეგები ასე გადანაწილდა: გამოკითხულთა 30% აცხადებს, რომ არც ერთ კანდიდატს არ მისცემდა ხმას, 19% აცხადებს, რომ სალომე ზურაბიშვილს დაუჭერდა მხარს, 18% "ნაციონალური მოძრაობის" კანდიდატ გრიგოლ ვაშაძეს, 10% დამოუკიდებელ კანდიდატ ალეკო ელისაშვილს, 8% - "დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერ ნინო ბურჯანაძეს, 6%- მოქმედ პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილს, ხოლო 5% - "ევროპული საქართველოს" ლიდერს დავით ბაქრაძეს.
გამოკითხვა 5 დღის განმავლობაში, AMBEBI.GE-სა და kvirispalitra.ge-ს ონლაინ გვერდებზე მიმდინარეობდა.