პეტერ ფიშერი - საქართველო დაახლოების ნაცვლად ევროკავშირს შორდება - პასუხისმგებლობა მთავრობას ეკისრება
საქართველო დაახლოების ნაცვლად ევროკავშირს შორდება, - ამის შესახებ საქართველოში გერმანიის ელჩმა, პეტერ ფიშერმა ჟურნალისტებს განუცხადა.
„გერმანიამ ქვეყანაში შესვლაზე დამატებითი აკრძალვები დაუწესა იმ ქართველ პირებს, რომლებსაც ჩვენ დემონსტრანტების წინააღმდეგ ადამიანის უფლებების დარღვევებზე პასუხისმგებლობას ვანიჭებთ“, - განაცხადა პეტერ ფიშერმა.
ელჩის თქმით, დასანქცირებული პირების ვინაობის გასაჯაროებას გერმანიაში მოქმედი პერსონალური მონაცემების დაცვის კანონები კრძალავს.
პეტერ ფიშერმა ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების პროცესის შესახებ დასმულ შეკითხვასაც უპასუხა.
„საქართველოს 2023 წლის დეკემბრიდან კანდიდატის სტატუსი აქვს. ევროკავშირმა ეს სტატუსი საქართველოს მიანიჭა, რაც ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საჩუქარია, რომელიც ევროკავშირმა გაწევრიანებისთვის შეიძლება გასცეს. თქვენ ეს მოწვევა გაქვთ, მაგრამ გასული ივნისიდან საქართველოს კანდიდატის სტატუსის შესახებ მუშაობა შეჩერებულია, რადგან საქართველო, დაახლოების ნაცვლად, ევროკავშირს შორდება. ასე რომ, თქვენ კანდიდატის სტატუსი ჯერ კიდევ გაქვთ, მაგრამ ახლა არაფერი ხდება“, - აღნიშნა საქართველოში გერმანიის ელჩმა.
ამასთან, კითხვაზე, თუ ვის ენიჭება პასუხისმგებლობა ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის შეჩერებასთან დაკავშირებით, ელჩმა უპასუხა, რომ „საქართველოს მთავრობას. ყოველთვის კანდიდატი ქვეყნის მთავრობას, სხვა რამ შეუძლებელია“.