Kinder-ის პროდუქციაში სახიფათო მინერალური წარმოების ზეთები იპოვეს
მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ორგანიზაცია Foodwatch-მა /Kinder-ის შოკოლადში კანცეროგენები (ქიმიური ნივთიერება, ფიზიკური გამოსხივება ან ონკოგენური ვირუსი, რომლის ადამიანის ან ცხოველის ორგანიზმზე მოქმედებაც ზრდის ავთვისებიანი სიმსივნეს წარმოქმნის ალბათობას) აღმოაჩინა.
ამის შესახებ The Independent-ი წერს. გამოცემა აღნიშნავს, რომ შოკოლადის მწარმოებელი კომპანიის პროდუქციაში ე.წ. მინერალურ არომატული ზეთი MOAH აღმოაჩინეს, რომელიც ნავთობის გადამუშავების დროს წარმოიქმნება.
ამგვარი საშიში ზეთების კონცენტრაცია სამი სახის შოკოლადშია აღმოჩენილი: Ferrero-ს წარმოებულ /Kinder Riegel-ში, Lindt-ის წარმოებულ Fioretto Nougat Minis-სა და Rübezahl-ის წარმოებულ შოკოლადში Sun Rice Classic Schoko Happen.
სტატიაში აღნიშნულია, რომ აღმოჩენილ ნივთიერებას ონკოლოგიური დაავადებების გამოწვევა შეუძლია.
რატომ არის აკრძალული "ქინდერ სიურპრიზი" აშშ-ში?
კომპანია Foodwatch-ის წარმომადგენელი ჯონ ჰიგი არ ურჩევს ხალხს ამ პროდუქტების შეძენას, რადგან შოკოლადში არსებული MOAH-ის კონცენტრაციის რაოდენობის "საკვებად გამოყენება უბრალოდ დაუშვებელია".
Foodwatch-მა შოკოლადის მწარმოებელ კომპანიას საკუთარი პროდუქციის ბაზრებიდან გატანა მოსთხოვა, თუმცა, უარი მიიღო.
09 ივლისი , 2016 19:07
თიკო სათაური მაინც თუ წაიკითხე?არა მგონია რომ მართალი იყოს.ეს პროდუქცია ყველაზე ძვირია,რატომ???