დედაქალაქში 18 ლოკაციას სახელი გადაერქმევა, - ამის შესახებ თბილისის მერმა კახა კალაძემ მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე განაცხადა. კალაძის თქმით, ერთ-ერთი ადგილი "ვარდების რევოლუციის" მოედანია.
2025 წლისთვის მოსალოდნელია, რომ მოსახლეობის 50% დაავადებული იყოს რომელიმე ალერგიული დაავადებით, - ამის შესახებ მედიცინის დოქტორმა და ევროპის ალერგოლოგიისა და კლინიკური იმუნოლოგიის აკადემიის ალერგიის, ასთმისა და სპორტის სექციის ბორდის თავმჯდომარემ მაია რუხაძემ განაცხადა.
„ძალიან ამაღელვებელია ის ციფრები, რასაც სტატისტიკა გვეუბნება. 2025 წლისთვის მოსალოდნელია, რომ მოსახლეობის 50% დაავადებული იყოს რომელიმე ალერგიული დაავადებით. მიუხედავად ამისა, ევროპაში ჯერჯერობით 45% - ზე მეტს ჯერ კიდევ არ აქვს სრულყოფილად დიაგნოსტიკა გავლილი, რასაც დიდი მნიშვნელობა აქვს", - აღნიშნა მაია რუხაძემ.
მისივე თქმით, დღეის მონაცემებით, ქრონიკული ალერგიული დაავადება 150 მლნ ევროპელს აღენიშნება. ამასთან, დღესდღეობით, 100 მლნ ევროპელს დასმული აქვს ალერგიული რინიტის დიაგნოზი, 70 მლნ-ს ასთმის, 17 მლნ-ს კვებითი ალერგიის, ხოლო 8%- ს ანაფილაქსიის.