"სამართლიანი არჩევნები" საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის მიმდინარეობის ხარვეზებზე საუბრობს
"სამართლიანი არჩევნები" რამდენიმე ოლქში საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის მიმდინარეობის ხარვეზების შესახებ საუბრობს.
როგორც "სამართლიან არჩევნებში" აცხადებენ, ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა სხვადასხვა წყაროებიდან შეიტყვეს ზოგიერთ საარჩევნო ოლქში საუბნო კომისიის შესარჩევი წევრების სავარაუდო წინასწარი სიების არსებობის შესახებ, რომლითაც საოლქო კომისიის წევრებს უნდა ეხელმძღვანელათ.
"19 აგვისტოდან დაიწყო საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა შერჩევა, რომელიც კანონის თანახმად, 23 აგვისტოს ჩათვლით გაგრძელდება. საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა არჩევა (ე.წ. პროფესიული ნიშნით დაკომპლექტება) განსაკუთრებული მნიშვნელობის მოვლენას წარმოადგენს, ვინაიდან საოლქო საარჩევნო კომისიებმა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები უნდა შეარჩიონ პროფესიონალიზმის და სააპლიკაციო განაცხადების შესაბამისობის საფუძველზე, ყოველგვარი პოლიტიკური ინტერესებისა და გავლენებისგან გამორიცხვის გზით.
"სამართლიანი არჩევნებისთვის" ცნობილი გახდა, რამდენიმე ოლქში საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურის მიმდინარეობის ხარვეზების შესახებ. კერძოდ, ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა სხვადასხვა წყაროებიდან შეიტყვეს ზოგიერთ საარჩევნო ოლქში საუბნო კომისიის შესარჩევი წევრების სავარაუდო წინასწარი სიების არსებობის შესახებ, რომლითაც საოლქო კომისიის წევრებს უნდა ეხელმძღვანელათ. ოპოზიციის წარმომადგენლების ინფორმაციით, ამ სიებში ძირითადად "ქართული ოცნების" აქტივისტების ოჯახის წევრები და ახლობლები არიან. "სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებლებს მსგავსი სიები ხელთ ქობულეთის, სამტრედიისა და სენაკის ოლქებში ჩაუვარდათ.
საოლქო კომისიის მიერ არჩეული საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების აღნიშნულ სიებთან შედარების შედეგად დადგინდა, რომ ქობულეთის საარჩევნო ოლქში შერჩეული საუბნო კომისიის წევრები თითქმის სრულად დაემთხვა სიას, სამტრედიის ოლქში კი, საუბნო საარჩევნო კომისიის 300 არჩეული წევრიდან 256 აღმოჩნდა ე.წ. "წინასწარ სიაში". აღსანიშნავია, რომ სენაკში საუბნო კომისიების დაკომპლექტების მიზნით საოლქო საარჩევნო კომისიის სხდომა ჯერ არ გამართულა", - ნათქვამია "სამართლიანი არჩევნების" განცხადებაში.
გარდა ამისა, არასამთავრობო ორგანიზაციის ინფორმაციით, გორში საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების არჩევისას საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრები, ძირითადად, ხმას აძლევდნენ წევრობის რიგით პირველ 6 კანდიდატს. მსგავსი პრაქტიკა საოლქო საარჩევნო კომისიებში გასულ წლებშიც იყო, რაც, ISFED-ის შეფასებით, აჩენდა ეჭვებს, რომ სასურველი კანდიდატები რიგითობით სხვა კანდიდატებზე წინ იყვნენ დაყენებული.
"თავისთავად, საოლქო საარჩევნო კომისიების ან ინდივიდუალური წევრების მიერ საუბნო კომისიის წევრობის კანდიდატების წინასწარ განხილვა პრობლემას არ წარმოადგენს. საოლქო კომისიის წევრებმა უნდა შეიქმნან წარმოდგენა საუბნო კომისიის წევრობის კანდიდატების შესახებ, რასაც, კანდიდატების რაოდენობიდან გამომდინარე, შესაძლოა გარკვეული დრო დასჭირდეს. თუმცა, იმ შემთხვევაში, თუ საოლქო საარჩევნო კომისიები წინასწარ აჯერებენ საკუთარ პოზიციებს და ადგენენ შერჩეული კანდიდატების სიას, პროცესის გამჭვირვალობისთვის მნიშვნელოვანია, ცნობილი იყოს თუ როდის და რა კრიტერიუმებზე დაყრდნობით შეარჩია კომისიამ ესა თუ ის კანდიდატი.
ეს პროცესი ასევე ღია უნდა იყოს დამკვირვებელი ორგანიზაციებისთვის. ხოლო თუ აღნიშნული სიების შედგენა წინასწარი განხილვის გარეშე ხდება, ეს საოლქო საარჩევნო კომისიების საქმიანობასთან დაკავშირებით დამატებით კითხვებს აჩენს. მათ შორის, ხომ არ ჰქონდა ადგილი კომისიის საქმიანობაში ჩარევას, ან საუბნო საარჩევნო კომისიების შესარჩევ კანდიდატებზე მესამე პირებთან კონსულტაციას", - აცხადებს "სამართლიანი არჩევნები".
საარჩევნო ადმინისტრაციის პროფესიული დაკომპლექტების მნიშვნელობიდან გამომდინარე, ISFED-ი ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას და მასზე დაქვემდებარებულ საოლქო საარჩევნო კომისიებს მოუწოდებს, მაღალი პასუხისმგებლობით მოეკიდონ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა არჩევის პროცესს, რათა იგი წარიმართოს გამჭვირვალედ და დარღვევების გარეშე.
"მნიშვნელოვანია, საარჩევნო ადმინისტრაციამ არ დაუშვას საკუთარ საქმიანობაში გარე პირთა ჩარევა და საუბნო კომისიების დაკომპლექტების პროცესი პოლიტიკური გავლენებისგან დამოუკიდებლად წარმართოს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შესაძლოა, საფრთხე შეექმნას საარჩევნო ადმინისტრაციისადმი ნდობას, რაც მნიშვნელოვნად დააზიანებს საარჩევნო პროცესს", - ნათქვამია ISFED-ის განცხადებაში.
რა გავლენას ახდენს ორგანოებზე დღეში 3 ჭიქა ყავის მიღება? | Allnews.Ge
რა გავლენას ახდენს ორგანოებზე დღეში 3 ჭიქა ყავის მიღება?
მრავალი წლის განმავლობაში ყავა კამათს იწვევდა: მეცნიერები იკვლევდნენ, კოფეინის მუდმივი მოხმარება ჯანმრთელ ადამიანზე კარგ გავლენას ახდენდა თუ არა. ბოლო კვლევები გაახარებთ მათ, ვინც ამ არომატულ სასმელზე გიჟდება, - ყავას ორგანიზმისთვის სარგებელი მოაქვს, არათუ ზიანს აყენებს მას.
ყავის სასარგებლო თვისებები საკმაოდ მოულოდნელი და ყურადღების ღირსია. ამის ნათელი მაგალითია - ყავის მოქმედება ღვიძლზე. ღვიძლი და ყავა ყოველთვის ანტაგონისტები იყვნენ. ვის არ სმენია, რომ ყავა ღვიძლისთვის საკმაოდ მძიმე პროდუქტია? დასკვნის მიხედვით, რომელიც მეცნიერებმა ღვიძლით დაავადებულ ადამიანებზე დაკვირვების შედეგად გააკეთეს, ყავას შეიძლება მედიკამენტი ვუწოდოთ.
ყავის სასარგებლო თვისებები
ეს სასმელი ღვიძლში ღვიძლის ფერმენტის დონეს ამცირებს და ღვიძლის ქსოვილის ნაწიბურს ამცირებს. C ჰეპატიტით დაავადებულმა ადამიანებმა ყავა უნდა დალიონ, რომ დაავადებამ პროგრესირება არ განიცადოს. ეს ეხება არა მხოლოდ ჩვეულებრივ ყავას, არამედ ყავას, რომელიც კოფეინს არ შეიცავს! ერთადერთი პროდუქტი, რომლის მიღებაც ნამდვილად არ ღირს, ხსნადი ყავაა. ხსნად ყავას სარგებელი არ მოაქვს.
სიმსივნის დაავადებების ეროვნულმა ინსტიტუტმა (მერილენდის შტატი, აშშ) ჩაატარა კვლევა, რომლის შედეგებიც ადასტურებს, რომ ყავა სიმსივნის უჯრედების ზრდას აფერხებს, ასევე C ჰეპატიტით გამოწვეულ ღვიძლის ციროზის მაჩვენებლის ზრდას ამცირებს.
უფრო დაბალი ინსულინი და ნაკლებად გამოხატული ცხიმოვანი ჰეპატოზის სიმძიმე გამოუვლინდა ყველა პაციენტს, რომლებიც დღის განმავლობაში საკმარისი რაოდენობის ყავას მიირთმევდნენ. ექსპერიმენტი თითქმის 4 წელი მიმდინარეობდა და ამ დროის განმავლობაში მეცნიერები ყავის უდავო სასარგებლო თვისებების შესახებ დარწმუნდნენ.
ყავა გასაოცარი პროდუქტია. ის სასარგებლოა არა მხოლოდ ღვიძლისთვის. ყავა შეიცავს ანტიოქსიდანტების იმავე რაოდენობას, რამდენსაც ხილი და ბოსტნეული! თუ რაიმე სახის ინფექციის გეშინიათ, ყავა უფრო ხშირად დალიეთ. ყავას ანთების საწინააღმდეგო ეფექტი აქვს და ინფექციის განვითარებას ხელს უშლის.   ყავა სისხლში შაქრის დონეს ამცირებს, ასე რომ ადამიანები, რომლებიც რეგულარულად ამ სასმლით თავს ინებივრებენ, საკუთარ თავს მე-2 ტიპის დიაბეტისგან იცავენ. რა თქმა უნდა, ყავის ცხიმიან და ტკბილ საკვებთან კომბინაცია რეკომენდებული არაა, რადგან ასე სისხლში შაქრის დონე მოიმატებს. უმჯობესია, თუ ყავას რძესთან ერთად დალევთ და მას ჩირს ან კაკალს მიაყოლებთ.
დღეში 3 ჭიქა ყავის დალევით ბედნიერი მომავლისთვის ინვესტიციას აკეთებთ. ყავა ალცჰეიმერის დაავადებას 65%-ით ამცირებს. სიბერეში მეხსიერების დაკარგვის არ შეგეშინდებათ, ხოლო ტვინი შეფერხების გარეშე დიდხანს იმუშავებს.