რამდენიმე დღეში ახალგაზრდა მორაგბეებმა თვითმფრინავში რადიომიმღებს მიაგნეს და როი ჰარლიმ, კატასტროფიდან მე-11 დღეს პირველმა შეიტყო, რომ "სამაშველო ოპერაცია წარუმატებლად დასრულდა, თვითმფრინავი Fairchild მგზავრებთან ერთად კი, ოფიციალურად გამოცხადდა უგზოუკლოდ დაკარგულად".
ახალგაზრდებს საკვების მწირი მარაგი: რამდენიმე ფილა შოკოლადი, კრეკერები და ლიქიორი ჰქონდათ, რომელიც რამდენიმე დღეზე განაწილდა, თუმცა, მაქსიმალური ეკონომიის მიუხედავად, მაინც სწრაფად ამოიწურა. შიმშილით სიკვდილისგან თავის დასაღწევად გადარჩენილებმა დაღუპული მეგობრების ხორცის ჭამა გადაწყვიტეს. ბევრისთვის მსგავსი გადაწყვეტილება შეურაცხმყოფელი და მიუღებელი აღმოჩნდა, რადგან ყოველი გარდაცვლილი ვიღაცის მეგობარი ან ნათესავი იყო, თუმცა, რამდენიმე დღეში შიმშილით ძალაგამოცლილები მიხვდნენ, რომ სხვა გზა არ ჰქონდათ...
მოგვიანებით, ჟურნალისტის შეკითხვაზე, როგორ შეძლეს ახალგაზრდებმა ზიზღის დაძლევა, გუნდის ერთ-ერთმა წევრმა ნანდო პარადომ განაცხადა: "ვცდილობდით არ გვეფიქრა, რომ ადამიანის ხორცს ვჭამდით. უცნაურია, მაგრამ მანამდე არ ვიცოდი, რომ სიკვდილის საფრთხის წინაშე აღმოჩენილი იმის გაკეთებას შევძლებდი, რასაც ნორმალურ სიტუაციაში ვერც კი წარმოვიდგენდი".
ზვავი
29 ოქტომბერს, სანამ გუნდს ეძინა, მთიდან ხეობაში ზვავი ჩამოწვა და თვითმფრინავის კორპუსიც ჩაიყოლა. დაიღუპა კიდევ რვა ადამიანი, ცოცხლად გადარჩენილები კი, თითქმის 80 საათით აღმოჩდნენ გარდაცვლილებთან ერთად, ჩაკეტილ სივრცეში გამომწყვდეული. ბოლოს, ისევ ნანდო პარადომ მოახერხა და პილოტების კაბინაში კედლის განგრევით შეძლო ადამიანების გაგუდვისგან გადარჩენა.
"ზვავი, რომ არა, ყველა დაიღუპებოდით, რადგან მან ერთის მხრივ თოვლით დაფარა თვითმფრინავის კორპუსი - ჩვენი ერთადერთი თავშესაფარი და ძლიერი ქარბუქისგან გადაგვარჩინა, მეორეს მხრივ კი, როგორ სასტიკადაც არ უნდა ჟღერდეს, რვა ახალი ცხედარი და დამატებითი საკვები მოგვცა...", - განაცხადა გუნდის კიდევ ერთმა წევრმა რობერტო კანოსამ.
პირველი ექსპედიცია
ახალგაზრდა სპორტსმენებმა ზვავის ჩამოწოლამდე გააცნობიერეს, რომ დახმარებას ვერავისგან მიიღებდნენ და გადარჩენაზე თავად უნდა ეზრუნათ. ახალგაზრდებს გაახსენდათ, რომ დისპეჩერებისთვის მიწოდებული მონაცემებით, მათ უკვე გაიარეს კურიკო, რაც იმას ნიშნავდა, რომ ჩილეს ხეობა კატასტროფის ადგილიდან დასავლეთით, მაქსიმუმ რამდენიმე კილომეტრში უნდა ყოფილიყო. სპორტსმენებმა ექსპედიციაზე დაიწყეს ფიქრი, მონაწილეობის სურვილი კი, ნანდო პარადომ, რობერტო კანესმა, ნუმა ტურკატიმ და ანტონიო ვიზინტინიმ გამოთქვეს, თუმცა, ტურკატი ლაშქრობამდე რამდენიმე დღით ადრე გარდაიცვალა სისხლის მოწამვლით, კანოსა კი დიდხანს ორჭოფობდა, რადგან თვლიდა, რომ სახიფათო მოგზაურობა ბევრად უფრო წარმატებული იქნებოდა, თუ ზამთრის დასრულებას და ტემპერატურის მომატებას დაელოდებოდნენ.
რამდენიმედღიანი კამათის შემდეგ, სამეული მაინც დაიძრა ლაშქრობაში. მეგობრებმა მათ საკუთარი თბილი ტანსაცმელი უსახსოვრეს, საკვებად კი, ადამიანის ხორცი გაატანეს.
სავარაუდო გათვლების მიუხედავად, ექსპედიტორები სწრაფად მიხვდნენ, რომ არასწორი მიმართულება აიღეს, წარმოდგენა არ ჰქონდათ სად იყვნენ და ჩილეს ხეობის ნაცვლად, საკუთარი თვითმფრინავის ბარგით სავსე კუდს მიაგნეს. საკვების და სუფთა ტანსაცმლის პოვნით გახარებული სამეული, მორიგი ცივი ღამის გათენების შემდეგ იმედიანად დაიძრა ჩილესკენ. თუმცა, ტემპერატურის მკვეთრმა ვარდნამ არ მისცა გზის გაგრძელების საშუალება და კატასტროფის ადგილს დაუბრუნდნენ.
ახალგაზრდებს იმედი ჰქონდათ, რომ თვითმფრინავის კუდში ნაპოვნი აკუმულატორის და პილოტთა რაციის წყალობით უბედურების სიგნალის გაგზავნას შეძლებდნენ, თუმცა, წამოწყებიდან არაფერი გამოვიდა და ბარგში ნაპოვნი ქსოვილით უზარმაზარი საძილე ტომრის შეკერვის შემდეგ, სამეული უკვე მეორე ლაშქრობაში დაიძრა.
საოცარი გადარჩენა
ექსპედიციის ხელმძღვანელობა საკუთარ თავზე პარადომ აიღო, რომელიც გზადაგზა ამხნევებდა გადაღლილ მეგობრებს, მითუმეტეს, რომ ლაშქრობა ბევრად რთული აღმოჩნდა და იმაზე მეტხანს გაგრძელდა, ვიდრე ახალგაზრდები გეგმავდნენ.
მძიმე კლიმატურ პირობების დაძლევა ყველაზე მეტად ანტონიო ვიზინტინის გაუჭირდა, რომელიც მესამე დღეს ექსპედიციას გამოეთიშა და მეგობრებს კატასტროფის ადგილას დაუბრუნდა. პარადომ და კანესამ კი, გზა გააგრძელეს. მართალია, რობერტო დიზინტერიით გახდა ავად და ნანდუმ თითქმის ნახევარი გზა ზურგით ატარა, მაგრამ ერთკვირიანი ლაშქრობის შემდეგ ნათელი გახდა, რომ ახალგაზრდები სწორი მიმართულება მიდიოდნენ, რადგან ჯერ თოვლიანი ლანდშაფტი გაქრა, მერე ადამიანის ბინადრობის კვალი - კონსერვის ცარიელი ქილები და საკვების ნარჩენები, რამდენიმე ძროხა, ბოლოს კი, მდინარის გადაღმა ნაპირზე სამი მწყემსიც გამოჩნდა.
პარადომ მწყემსებისთვის მოკლე წერილი დაწერა, რომელშიც აუხსნა ვინ იყო, დახმარება თხოვა და მდინარის მეორე ნაპირზე ქვასთან ერთად გადაუგდო. საბედნიეროდ, მწყემსებს გაგონილი ჰქონდათ ავიაკატასტროფის შესახებ. რამდენიმე საათში, სერხიო კატალანამ ახალგაზრდებამდე მიღწია და ჯერ საკუთარი ცხენებით ლოს მაიტენესში რანჩოზე გადაიყვანა, მერე კი, ადგილობრივ ხელისუფლებას თვითმფრინავის გადარჩენილი მგზავრების შესახებ შეატყობინა.