ვინ არიან და რას საქმიანობენ ალექსანდრე ლუკაშენკოს ვაჟები? | Allnews.Ge
ვინ არიან და რას საქმიანობენ ალექსანდრე ლუკაშენკოს ვაჟები?
დემოკრატიულ სამყაროში მაშინ, როცა ყველა ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვასა და დემოკრატიის დამყარებაზე იბრძვიან, ყველას ყურადღებას ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო იქცევს.
ალექსანდრე ლუკაშენკო 1954 წელს, 30 აგვისტოს, ბელარუსში დაიბადა. მომავალ პრეზიდენტს დედა - ეკატერინა ტროფიმოვა მარტო ზრდიდა. ის ფერმაში მუშაობდა.
ლუკაშენკოს მშობლები ერთად არ ცხოვრობდნენ და მამის შესახებ ინფორმაცია თითქმის არ მოიპოვება. ცნობილია, რომ ის მეტყევე იყო. მომავალი პრეზიდენტი სოფელში იზრდებოდა და საშუალო სკოლაშიც, იქ სწავლობდა.
როგორც ცნობილია, ის პატარაობიდან ეხმარებოდა დედას ყველა საქმის შესრულებაში, მათ შორის - საოჯახო საქმეებში, პარალელურად კი, მუსიკალური სკოლაც დაამთავრა და ლექსებსაც წერდა.
სკოლის დამთავრების შემდეგ ლუკაშენკომ პედაგოგიურ ინსტიტუტში, ისტორიის ფაკულტეტზე ჩააბარა. სწავლის დასრულების შემდეგ სკოლაშიც იმუშავა, ხოლო რამდენიმე თვეში სამხედრო სავალდებულო სამსახურის მოსახდელად წავიდა და КГБ-ს სასაზღვრო ჯარში მსახურობდა. მან სამხედრო სამსახური ვიცე-პოლკოვნიკის წოდებით დაასრულა. საბოლოოდ, ის პოლიტიკურ სარბიელს შეუერთდა და ქვეყნის პრეზიდენტიც გახდა. ლუკაშენკო ბელარუსის პირველი და ერთადერთი პრეზიდენტია, რომელიც ქვეყანას უკვე ორი ათეული წელია, მართავს. როგორც ამბობენ, ის ერთადერთი დიქტატორია, რომელიც ევროპის ქვეყანას მართავს.