საქველმოქმედო მატჩისთვის მსოფლიო ფეხბურთის ვარსკვლავები საქართველოში დღეს, მატჩამდე რამდენიმე საათით ადრე, 16:30 საათზე, ჩარტერული რეისით ჩამოფრინდებიან. ცნობილია, რომ ვარსკვლავები სასტუმრო ”ბილტმორში” დაბინავდებიან. მატჩთან დაკავშირებით პრესკონფერენციის გამართვა არ იგეგმება.
საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია "ვითიბი ბანკთან" და ლუდ "აისთან" ერთად, 29 სექტემბერს, 21:00 საათზე, "დინამო არენაზე" საქველმოქმედო მატჩს "მსოფლიოს ვარსკვლავები საქართველოსთვის" გამართავს.
ერთმანეთს მასპინძელი GFF-11 და "მსოფლიოს 11" დაუპირისპირდებიან.
ამ მატჩთან დაკავშირებით თბილისს მსოფლიო ფეხბურთის ვარსკვლავები ესტუმრებიან, მათ შორის: კაფუ, ფრანჩესკო ტოტი, კარლეს პუიოლი, რივალდო, დიდა, ანდრეი შევჩენკო, ხავიერ ძანეტი, ზვონიმირ ბობანი, სერჟინიო, პაოლო მალდინი, ლუკა ტონი, ერნან კრესპო, ვინსენტ კანდელა, მარეკ იანკულოვსკი, ალესანდრო კოსტაკურტა, დემეტრიო ალბერტინი, დინო ბაჯო, მასიმო ამბროზინი, მასიმო ოდო, მარკო დელვეკიო, სებასტიან ფრეი, ანჯელო დი ლივიო, კრისტიან აბიატი, სებასტიანო როსი, ჯუზეპე ფავალი, ანჯელო კარბონე, ივან კორდობა, დარიო შიმიჩი, იბრაჰიმ ბა, პიეტრო ვერხოვოდი და სხვები.
საქველმოქმედო მატჩიდან შემოსული თანხა ბორჯომის ტყის დამწვარი ტერიტორიის აღდგენას მოხმარდება. ბილეთების ფასია - 5, 10, 15 და 25 ლარი.
საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია დღევანდელ საქველმოქმედო მატჩში მონაწილე გუნდების შემადგენლობას აქვეყნებს.
"შეხვედრა, სახელწოდებით "მსოფლიოს ვარსკვლავები საქართველოსთვის" თბილისში, დინამო არენაზე 21:00 საათზე დაიწყება. საქველმოქმედო თამაშის ბილეთების რეალიზაციიდან შემოსული თანხა ბორჯომის ტყის აღდგენას მოხმარდება.
უკვე ცნობილია გუნდების შემადგენლობა, რომლებიც საქველმოქმედო შეხვედრაში მიიღებენ მონაწილეობას. მათ ოტო რეჰაგელი და ალექსანდრე ჩივაძე უხელმძღვანელებენ. საქველმოქმედო მატჩში თბილისის მერობის კანდიდატი კახა კალაძეც მიიღებს მონაწილეობას.
"GFF XI"
მეკარეები: კრისტიან აბიატი, სებასტიანო როსი
მცველები: ივან კორდობა, კაფუ, ჯუზეპე ფავალი, ალესანდრო კოსტაკურტა, კახა კალაძე, ზურაბ ხიზანიშვილი,ალექსანდრე ამისულაშვილი, კახაბერ ცხადაძე
ნახევარმცველები: ზვონიმირ ბობანი, ალექსანდრე იაშვილი, გიორგი ქინქლაძე, ლევან კობიაშვილი, გოჩა ჯამარული, გიორგი დემეტრაძე, ლევან ცქიტიშვილი
თავდამსხმელები: ანდრეი შევჩენკო, ერნან კრესპო, კევინ კურანი, მიხეილ ყაველაშვილი
"მსოფლიოს XI"
მეკარეები: სებასტიან ფრეი, დიდა
მცველები: პაოლო მალდინი, მაურო ტასოტი, მასიმო ოდო, ვინსენ კანდელა, დარიო შიმიჩი, პიეტრო ვიერხოვოდი. ენრიკო ანონი, მიჩელ სალგადო
ნახევარმცველები: ხავიერ ძანეტo, იბრაჰიმ ბა, მასიმო ამბროზინი, დინო ბაჯო, ლუიჯი დი ბიაჯო, მარეკ იანკულოვსკი, ანჯელო დი ლივიო, ბენიტო კარბონე
თავდამსხმელები: რივალდო, ლუკა ტონი, ფრანჩესკო ტოტი, მარკო დელვეკიო
მატჩზე დასასწრები ბილეთების რეალიზაცია TKT.GE-ზე და დინამო არენას სალაროებში მიმდინარეობს (11:00-დან 21:00 საათის ჩათვლით). მატჩის პარტნიორები არიან: ვი-თი-ბი ბანკი და ლუდი აისი, ხოლო სპონსორები - თეგეტა-მოტორსი, სოკარი, ბორჯომი, ევექსი და M2. შეხვედრის პირდაპირ რეპორტაჟს ტელეკომპანია "იმედი" შემოგთავაზებთ", - აღნიშნულია ფეხბურთის ფედერაციის განცხადებაში.
თუ ფიქრობთ, რომ ელექტროენერგიის გადასახადს იმაზე მეტს იხდით, ვიდრე მოიხმართ, შესაძლოა, პრობლემურ მრიცხველთან გაქვთ საქმე, ამის შემოწმება კი თავადაც შეგიძლიათ.
ტექნიკურ მეცნიერებათა პროფესორ თემურ ხუნდაძის თქმით, თუ მრიცხველი ჩვენებას აორმაგებს მწყობრიდანაა გამოსული ან ეს პრობლემა ხელოვნურადაა შექმნილი. მისი განმარტებით, თუ ეჭვი გაქვთ, რომ თქვენი მრიცხველი ჩვენებას არასწორად წერს, მისი შემოწმება ასეთი მეთოდით შეგიძლიათ:
"ავიღოთ ელექტროენერგიაზე მომუშავე რომელიმე ნივთი, მაგალითად, 60 ვტ-იანი ნათურა და მის გარდა სახლში დენის წყაროდან აბსოლუტურად ყველა ელექტრომოწყობილობა გამოვრთოთ. ნათურა ერთი საათის განმავლობაში გვენთოს და შემდეგ შევამოწმოთ, რამდენი დაწერა. თუ დაწერილი რიცხვი ნათურის სიმძლავრეს არ შეესაბამება, ესეიგი საქმე პრობლემურ მრიცხველთან გვაქვს," - განმარტავს ის.
როგორ გამოვითვალოთ, ზუსტად რამდენ ელექტროენერგიას მოვიხმართ და რამდენად ზუსტადაა ის მრიცხველზე დატანილი?
თემურ ხუნდაძის ინფორმაციით, უნდა ამოვიკითხოთ მრიცხველზე დატანილი ინფორმაცია ბრუნთა რიცხვისა და 1 კვტ/სთ შესაბამისობის შესახებ.
"მაგალითად, 1 კვტ/სთ - 5 000 ბრუნი. რაც ნიშნავს, 1 კვტ/სთ ანუ 1 000 ვატი გამრავლებული 3 600 წამზე (წამების რაოდენობა საათში, რაც წამში3 600 000 ვატის ტოლია. შესაბამისად, 5 000 ბრუნი წამში 3 600 000 ვატ ხარჯს შეესაბამება. ვიცით რა, რომ 36 000 ვატი წამში გაიხარჯა 100 წამში, მარტივია დავადგინოთ რა სიმძლავრეა ამჟამად მიერთებული მრიცხველზე - 36 000 / 100 = 3 600 ვატი = 3,6 კილოვატი," - განმარტავს ის.
შესაბამისად, ამ ტიპის გამოთვლით, შეგვიძლია, დავადგინოთ, რა სიმძლავრის ტექნიკური საშუალებაა ჩართული და რამდენ ელექტროენერგიას მოვიხმართ, ხოლო თუ მრიცხველი იმაზე დიდ ჩვენებას გვაძლევს, ვიდრე ჩვენი ტექნიკურმა საშუალებამ მოიხმარა, ესეიგი ის არასწორად ფუნქციონირებს.
თემურ ხუნდაძე ასევე დასძენს, რომ თუ მრიცხველი ელექტროენერგიის 10-20%-ს "იპარავს," მაშინ ამის დადგენა თავად გაგვიჭირდება და ვერც შევამჩნევთ.
ჯანმრთელობის და ნასამართლეობის ცნობა?!