ტერორისტული აქტის განხორციელების ადგილი შემთხვევითი არ იყო, - განაცხადა დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა ტერეზა მეიმ გუშინ ლონდონში მომხდარ ტერორისტულ აქტთან დაკავშირებით.
"ტერაქტის ადგილი შემთხვევითი არ იყო. ტერორისტებმა დარტყმის განხორციელების ადგილად შეარჩიეს ჩვენი დედაქალაქის შუაგული, სადაც ყველა ეროვნების, რელიგიისა და კულტურის ხალხი ერთად ზეიმობენ თავისუფლების, დემოკრატიისა და სიტყვის თავისუფლების ღირებულებებს", - განაცხადა ტერეზა მეიმ.
მისი თქმით, "ჩვენი პარლამენტის ღირებულებები, დემოკრატია, თავისუფლება, ადამიანის უფლებები, კანონის უზენაესობა, ყველგან აღტაცებასა და პატივსცემას იწვევს თავისუფალი ხალხის მხრიდან.
"ზუსტად ამიტომაც არის ეს სამიზნე მათთვის, ვინც უარყოფს ამ ღირებულებებს", - დასძინა ტერეზა მეიმ.
"ჩვენი ქვეყნის სახელით პატივი მინდა ვაგო ჩვენს მამაც პოლიციელებსა და უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებს, რომლებიც თავიანთ სიცოცხლეს რისკის ქვეშ აყენებენ, რათა ჩვენ უსაფრთხოდ ვიყოთ", - ხაზგასმით აღნიშნა ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა.
ლონდონში გუშინ მომხდარი ტერაქტის შედეგად დაღუპულთა რიცხვი 5-მდე გაიზარდა, დაშავებულია 40-მდე ადამიანი.
თბილისში რუსთაველის გამზირი-მთაწმინდის, მაღლივი-ბაგებისა და სამგორი-ვაზისუბნის დამაკავშირებელი საბაგიროების მშენებლობა განხორციელდება - ამის შესახებ Allnews.ge-ს თბილისის მერის მოადგილემ, ირაკლი ლექვინაძემ განუცხადა.
მისი თქმით, რუსთაველისა და მთაწმინდის დამაკავშირებელი საბაგიროს აღდგენისთვის მშენებლობა ნებართვის შემდეგ დაიწყება.
"ასევე მაღლივი-ბაგების დამაკავშირებელი საბაგიროს მშენებლობას ეკონომიკის სამინისტრო ახორციელებს და ექსპლუატაციაში ალბათ სექტემბრისთვის ჩაეშვება. გარდა ამისა, კონსულტანტებთან ერთად საბაგირო ხაზის რამდენიმე მარშრუტი შევიმუშავეთ, რომელიც შეიძლება სამგორი-ვაზისუბნის დამაკავშირებელი იყოს, თუმცა ამ ნაწილში უფრო მეტი დეტალური პროექტირების ეტაპზე ვართ," - განმარტა ლექვინაძემ.
სოფელი საქართველოში, რომლის ძირითადი სატრანსპორტო საშუალება საბაგიროა
აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს ჭავჭავაძის გამზირისა და კუს ტბის დამაკავშირებელი საბაგირო ხაზის აღდგენა მოხდა, რომელიც ამჟამად ექსპლუატაციაშია.
როდესაც გაზით მოწამლულთა შესახებ გვატყობინებენ, არასოდეს არ აკონკრეტებენ უშუალოდ რამ გამოიწვია ეს, არადა სხვებისთვის საყურადღებო იქნებოდა და იქნებ მსგავსი შეცდომა აღარ გაემეორებინათ.
პირვრლყოვლისა ვინც ინფორმაციას აქვეყნებს უნდა კარგად ერკვეოდეს ტექნიკურ ტერმინოლოგიაში, სახელდობრ მოცემულ შენთხვევაში "ნახშირჟანგის" მაგივრად ხმარობს "ნახშირორჟანგს", ისიც დამახინჯებულად, შემდეგ ქართველები უნდა აიძულო ქუჩაში სწორედ იარონ, აიძულო დაიჯერონ რომ თვითონ არიან თავისი თავის პატრონები და რომ მათზე არავინ არ ზრუნავს.