საჯარო სამსახურში, მოხელის თანამდებობაზე დასაქმების მიზნით, სერტიფიცირების ვალდებულება უქმდება იმ პირების მიმართ, რომლებსაც უმაღლესი განათლება გააჩნიათ ან ერთიანი ეროვნული გამოცდები წარმატებით აქვთ ჩაბარებული.
მოხელის სერტიფიკატი არის საჯარო სამსახურში მოხელის თანამდებობაზე დასაქმების მსურველისათვის აუცილებელი ზოგადი უნარებისა და ცოდნის დამადასტურებელი დოკუმენტი, რომელიც სერტიფიცირების წარმატებით გავლის შედეგად გაიცემა.
მოხელის სერტიფიკატი სიახლეს წარმოადგენს და ის "საჯარო სამსახურის შესახებ" ახალი კანონით შემოდის, რომელიც მიმდინარე წლის 1-ელი ივლისიდან უნდა ამოქმედდეს, თუმცა პარლამენტში, მთავრობის ინიციატივით უკვე ინიცირებულია აღნიშნულ კანონში შესატანი ცვლილებები. პროექტის მიხედვით, მოხელის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებულ კონკურსში მონაწილეობისას, მოხელის სერტიფიკატი არ მოეთხოვება უმაღლესი განათლების მქონე პირს და პირს, რომელსაც წარმატებით აქვს ჩაბარებული ერთიანი ეროვნული გამოცდები.
ცვლილებების მიზეზად ადმინისტრაციული ხარჯების დაზოგვა სახელდება.
პროექტით ასევე განისაზღვრება სერტიფიცირების ელექტრონულად ჩატარების ვალდებულება.
სოფლის წარმომადგენლები, რომლებიც 3 წლის წინ დაინიშნენ კონკურსის წესით საჯარო მოხელეებად რატომღაც 2017წლის ივლისიდან გადაიყვანეს ხელშეკრულებაზე. ჩამოართვეს საჯარო მოხელის სტატუსი. ე.ი. როცა უნდათ გაანთავისუფლებენ. ეს ხომ საჯარო მოხელის უფლებების დარღვევაა. გთხოვთ ახსნას ვინმემ რა ხდება?
ამ კანონში მთავარი არ ეწერება,რომ სახელმწიფო თანამდებობის პირი სამშობლოს ღალატის მუხლით აგებს პასუხს ქვეყნისა და ხახისათვის უარყოფითი პოლიტიკური და ეკონომიკური შედეგების მომტანი პოლიტიკის გატარებისათვის !