ჩანაცვლებით თერაპიაში გამოყენებული სამკურნალო საშუალება - ბუპრენორფინის კომბინირებული პრეპარატების მიმართ კონტროლის მკაცრი რეჟიმი დაწესდება.
აღნიშნული სამკურნალო საშუალებები "ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ" კანონით განსაზღვრული, ბრუნვისათვის შეზღუდული ნარკოტიკული საშუალებების ნუსხაში იქნება შეტანილი, რაც ბუპრენორფინის შემცველ ყველა კომბინირებულ პრეპარატს კონტროლის ერთნაირ რეჟიმში მოაქცევს და აღნიშნული პრეპარატების ექიმის დანიშნულების გარეშე გამოყენების ფაქტებს შეამცირებს.
კანონში დაგეგმილი ცვლილებები პარლამენტში უკვე ინიცირებულია, რომლის ავტორი და ინიციატორი პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტია.
როგორც პროექტის განმარტებით ბარათში არის აღნიშნული, ბოლო პერიოდში ქვეყანაში შეინიშნება ჩანაცვლებით თერაპიაში გამოყენებული ბუპრენორფინის კომბინირებული პრეპარატის - ბუპრენორფინ+ნალოქსონის ექიმის დანიშნულების გარეშე გამოყენების ზრდის ტენდენცია.