რა შეიცვლება პეკინის გამზირზე რეაბილიტაციის შემდეგ
პეკინის ქუჩის რეაბილიტაცია არის მართლაც ძალიან მნიშვნელოვანი და ისტორიული პროექტი – ბოლო მინიმუმ 50-60 წლის განმავლობაში. პეკინის ქუჩის ასეთი ფუნდამენტური რეაბილიტაცია არ გაკეთებულა, როგორიც ჩვენ დავგეგმეთ 2017 წელს.
ამის შესახებ თბილისის მერმა, დავით ნარმანიამ დედაქალაქის მთავრობის სხდომაზე განაცხადა.
თბილისის მერმა რეაბილიტაციაზე დეტალურად ისაუბრა.
"საუბარია იმაზე, რომ მთლიანად პეკინის გამზირზე გამოიცვლება მიწისქვეშა კომუნიკაციები, როგორიცაა წყალი, გაზი, "თელასის" კაბელები, ინტერნეტი და სხვა. ამის შემდეგ აღდგება გზის საფარი, მოეწყობა ტროტუარები და მივიღებთ ძალიან მნიშვნელოვან პროექტს. პეკინის გამზირი ერთ-ერთი ყველაზე ინტენსიურ მოძრაობიანი ქუჩაა, სადაც მუდმივად დანგრეული გზის საფარი გადაადგილებისთვის მნიშვნელოვან დისკომფორტს იწვევს. შესაბამისად არის ხმაური, რომელიც აწუხებს მოსახლეობას. ამიტომ ჩვენ მივიღეთ მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება, შესაბამისი რესურსები მობილიზებულია და 16 ივნისიდან ვიწყებთ რეაბილიტაციას", - განაცხადა თბილისის მერმა.
მისივე განმარტებით, რეაბილიტაციის პროცესში სატრანსპორტო გადაადგილების მარშრუტებიც იცვლება, რასთან დაკავშირებითაც მოსახლეობა ინფორმირებული იქნება.
"მესმის, რომ ასეთი ცვლილებები გადაადგილებასთან დაკავშირებით გარკვეულ დისკომფორტს იწვევს, თუმცა ეს არაფერია იმ დიდ სიკეთესთან მიმართებაში, რომელსაც ჩვენ ამ პროექტის განხორციელებით მივიღებთ. ზაფხულის განმავლობაში იქნება ინტენსიური 24-საათიანი სამუშაო რეჟიმი, რათა სექტემბრის დასაწყისში, ვიდრე მოსახლეობა ზაფხულის არდადეგების შემდეგ დედაქალაქში დაბრუნდება, აღნიშნული პროექტი იყოს დასრულებული", - განაცხადა დავით ნარმანიამ.
ლ.ლ.
29 ივნისი , 2017 10:06
ძალიან კარგი, მაგრამ თუ ამას აპირებდით,ორი თვით ადრერას აკეთებდით ახალ გაჩერებებს და რატომ დახარჯეთ მოსახლეობის ფული უაზროდ? თუმცა ზოგიერთისთვის ალბათ ძალიანაც აზრიანად მოხდა ხარჯვა, მაგაშიც გავერკვიეთ ბატონო.... მაგრამ.....მაინც გეკითხებით:))))))