მას შემდეგ, რაც 2017 წლის 1 იანვრის შემდეგ, მარჯვენასაჭიან ავტომობილებზე აქციზის გადასახადი თითქმის, გასამმაგდა, საქართველოში 12 407 მარჯვენასაჭიანი ავტომობილის განბაჟება მოხდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, 2017 წლის 1 იანვრიდან 28 ივნისის ჩათვლით, განბაჟებულ მარჯვენასაჭიან ავტომობილებს შორის Nissan ლიდერობს. საინტერესოა, რომ საქართველოს მოქალაქეებმა ყველა ცოტა, ორ-ორი Alfa Romeo და Jaguar-ი და თითო-თითო მარჯვენასაჭიანი Chrysler-ი, Citroen-ი, ERF-ი და Land Rover-ი განაბაჟეს.
რაც შეეხება წინა წლების სტატისტიკას, 2013 წელს საქართველოში 12 542 მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანა დარეგისტრირდა. 2014 წელს - 34 000, ხოლო 2015 წელს - 32 025.
ჩვენი საინფორმაციო სააგენტო ჰიბრიდული ავტომობილებისა და ელექტრომიბილების სტატისტიკასაც შემოგთავაზებთ, რათა სურათი უფრო თვალსაჩინო იყოს. მადლობა, რომ ჩვენს სიახლეებს ეცნობით.
მარჯვენასაჭიანი მანქანები რაც შემოდის ძირითადად ან 2011 წელს ზევით გამოსვებული ჰიბრიდული ავტომობილებია ან ელექტრომობილები. მოდელებნი დააზუსტეთ წესივრად, მაგათზე გაძვირებული განბაჟება არ ვრცელდება.