გაგუას კლინიკაში გარდაცვლილი მელოგინის ოჯახმა ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულირების სააგენტოს საჩივრით მიმართა.
როგორც შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში განაცხადეს, წესების თანახმად, ამჟამად დაზუსტების პროცედურები მიმდინარეობს, ნამდვილად კანონიერი წარმომადგენლის მიერ არის თუ არა საჩივარი შეტანილი.
პარალელურად, რეგულირების სააგენტოს წარმომადგენლები გაგუას კლინიკაში მუშაობენ. ასევე სამინისტროს ინფორმაციით, უახლოეს დღეებში მზად იქნება სამხარაულის ექსპერტიზის დასკვნა გაკვეთის შედეგის შესახებ.
"აღნიშნული პროცედურების შემდეგ, საქმე რეცენზიაზე წავა და მას კომისია განიხილავს", - განმარტავენ ჯანდაცვის სამინისტროში.
გაგუას კლინიკაში ახალგაზრდა ქალი პირველ მაისს გარდაიცვალა. მან 30 აპრილს იმშობიარა, 1-ელ მაისს კი კლინიკაში დაიღუპა. ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულირების სააგენტომ კლინიკიდან შესული შეტყობინების საფუძველზე მოკვლევა დაიწყო. ოჯახმა სააგენტოში საჩივარი 8 მაისს შეიტანა.
მომხდართან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება 116-ე მუხლით დაიწყო, რაც სიცოცხლის გაუფრთხილებლობით მოსპობას გულისხმობს.
ჯანსაღი კვება 21-ე საუკუნის ტენდენციაა. ყველა ცდილობს, ჯანსაღი ცხოვრების წესი დაიცვას, სწორად იკვებოს, ივარჯიშოს. თუმცა ჯანსაღი ცხოვრების წესის მიმდევრებს ქართული კერძები ამაში ნაკლებად უწყობს ხელს.
"ზოგადად, ქართული სამზარეულო ძალიან მძიმეა. მათ სიმძიმეს ჭარბი რაოდენობით ცხიმის გამოყენება იწვევს. თუმცა თუ ამ ფაქტორს გავითვალისწინებთ და ნაციონალურ კერძებს ნაკლები ცხიმით მოვამზადებთ, ის იდეალური გახდება როგორც ჯანსაღი კვებისთვის, ისე წონის კლებისთვის. ეს განსაკუთრებით ეხება კერძებს, რომლებიც ხორცისგან მზადდება და რომლებიც ქართულ სამზარეულოში უხვად არის წარმოდგენილი," - განმარტავს კვების სპეციალისტი თამარ ლაფაჩი.
აქვე გთავაზობთ ქართული კერძების კალორიულობას 100 გრამ პროდუქტზე:
რომელი ქვეყნის სამზარეულოე ამბობ ეგაც გეტქვა, ტორემ მაგ. ჰოლანდიაში ცხიმს საერტოდ არ ხმარობენ, ხორციც კი მაღაზიებში ცხიმგაცლილი იყიდება, მე ც არადსროს ვხმარობ, ანდა ძალინა ცოიტას