პეკინის ქუჩაზე, შესაძლოა, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის ზოლი ე.წ Bus Lane ბორდიურით გამოიყოს, ამის შესახებ Allnews.ge-ს თბილისის მერიის ტრანსპორტის საქალაქო სამსახურში განუცხადეს.
უწყების ინფორმაციით, პეკინის ქუჩაზე ინფრასტრუქტურის მოწყობის სხვადასხვა ვარიანტები თავიდანვე განიხილებოდა, კონკრეტულად ბორდიურის მოწყობაზე კი სხვადასხვა სამსახურებში მსჯელობა ახლაც მიმდინარეობს, - "ეს საკითხი განიხილება და მერიის სხვა სამსახურებთან შეთანხმებით მივიღებთ გადაწყვეტილებას. შესაბამისი სამსახურები ჯერ მოძრაობას აკვირდებიან, ეს მხოლოდ ჩვენი გადასაწყვეტი არ არის",- განმარტავენ ტრანსპორტის საქალაქო სამსახურში.
მერიაში ასევე აღნიშნავენ, რომ ამ მეთოდით უფრო მეტად იქნება შესაძლებელი, რომ Bus Lane-ში მხოლოდ და მხოლოდ საზოგადოებრივმა ტრანსპორტმა იმოძრაოს.
რა მაგარ სისულელს არახუნებთ, იმის შიშით მანქანა არ გადავიდეს მაგ ზოლში ბორდიური უნდა ჩადგათ? ან ეხლა რო დააპიროთ მაგის გაკეთება ზემოდან ხო არ დაადებთ ესეიგი გაკეთებული უნდა ამოანგრიოთ და თავიდან უნდა გააკეთოთ?<br />სასწრაფოს რო დაჭირდეს პატრულს რო დაჭირდეს უნდა გადაახტეს ?<br /> პ.ს.ისე ბარდიურების მაგივრად ქუჩებში მთელ სიგრძეზე ღობე რო გააკეთოთ უკეთესი არ იქნება? და სადაც ფეხით მოსიარულების გადასასვლელები და შუქნიშნებია იქ ამოანგრიეთ რო გავძვრეთ ხოლმე უკეთესი იქნება.
რა არ გაიგებს კაცი ჩვენს ქვეყანაში, ბორდიური უფრო მეტ საცობებს არ შექმნის? ერთი თვის წინ 51 ნომერი ლურჯი ავტობუსით ვმგზავრობდი, ელბაქიძის აღმართძე ავტობუსი გაფუჭდა და სხვა ავტობუსში მოგვიწია გადაჯდომა. ბორდიურის შემთხვევაში რას იზამენ სხვა ავტობუსის მძღოლები, ევაკუატორს დაელოდებიან მგზავრებთან ერთად, თუ ბორდიურს გადმოაფრინდებიან და გზას ასე გააგრძელებენ?! ვის მოსდის ასეთი გენიალური აზრები საინტერესოა. ეს იდეის დონეზეც კი სისულელეა, არათუ განხორციელებადი.