ვიდეოჯარიმების ახალი სისტემა: რა უნდა გააკეთოთ, რომ ჯარიმის შესახებ ინფორმაცია სმს-ით მიიღოთ
პირველი ნოემბრიდან ქვეყნის მასშტაბით ე.წ. ჭკვიანი კამერები ჩაირთვება. ახალი ვიდეოანალიტიკური პროგრამა შუქნიშნის წითელ ფერზე გავლას, ორმაგი ღერძულა ხაზის გადაკვეთას, სიჩქარის გადაჭარბებას, მოძრაობის საწინააღმდეგო მიმართულებით მოძრაობასა და მუნიციპალური ტრანსპორტის ზოლში მოძრაობას დააფიქსირებს.
ამასთან, ახალი პროგრამა დამრღვევ ავტომანქანაზე ჯარიმას ავტომატურად გამოწერს, თუმცა აღნიშნული ჯარიმა მართვის მოწმობის ქულებზე არ იმოქმედებს.
2017 წელს, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 3000-მდე ე.წ. ჭკვიანი კამერა მონტაჟდება.
გარდა ამისა, 1-ელი ნოემბრიდან ამოქმედდება ჯარიმების გადახდის ახალი სისტემაც. კერძოდ, თუ დამრღვევი ჯარიმას სმს-ის მიღებიდან 10 დღის ვადაში გადაიხდის, ამ შემთხვევაში ის 20%-იანი შეღავათით ისარგებლებს. ვიდეოჯარიმების შესახებ მოკლე ტექსტური შეტყობინების მისაღებად, თქვენი მობილური ტელეფონის ნომერი დაფიქსირებული უნდა იყოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მონაცემთა ბაზაში.
1. მიბრძანდით შს სამინიტროს მომსახურების სააგენტოს ნებისმიერ სერვისცენტრში და დააფიქსირეთ თქვენი პირადი მონაცემები ერთიან ბაზაში;
2. გაიარეთ ონლაინ რეგისტრაცია შს სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს ვებ-გვერდზე: www.sa.gov.ge
ონლაინ რეგისტრაციისთვის:
1. შედით ვებ-გვერდზე: www.sa.gov.ge და გადადით ავტორიზაციის ბმულზე;
2. დააჭირეთ რეგისტრაციის ღილაკს;
3. შეიყვანეთ თქვენი მონაცემები შესაბამის ველში;
4. მონიშნეთ ველი "ვეთანხმები" და დააჭირეთ ღილაკს "რეგისტრაცია";
5. ანგარიშის გასააქტიურებლად ეწვიეთ თქვენ მიერ რეგისტრაციის დროს მითითებულ ელ. ფოსტის მისამართს;
6. მიღებულ წერილში გადადით მითითებულ ბმულზე;
7. შეიყვანეთ მობილურ ტელეფონზე მიღებული ოთხნიშნა კოდი და დაასრულეთ რეგისტრაცია.
შს სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს სერვისცენტრების მისამართები: