2018 წლის 1-ელი იანვრიდან ჩვენ ვხსნით გათავისუფლებისთვის მოსამზადებელ დაწესებულებას, სადაც გადაყვანილნი იქნებიან ის პირები, რომლებსაც კალენდარულად გათავისუფლებამდე დარჩათ 1 წელი, - ამის შესახებ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრობის კანდიდატმა კახა კახიშვილმა რამდენიმე კომიტეტის გაერთიანებულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
კახა კახიშვილის განმარტებით, პატიმრებს ამ დაწესებულებაში საშუალება ექნებათ, დაეუფლონ სხვადასხვა პროფესიას.
"გარდა ამისა, ამ დაწესებულებიდან მოხდება მსჯავრდებულთა გათავისუფლება ყოველდღიურ რეჟიმში იმ შემთხვევაში, თუ ისინი იპოვიან მუდმივ სამუშაო ადგილს ან თუ ივლიან სასწავლო დაწესებულებაში. ბუნებრივია, ასევე, მათ ექნებათ საშუალება, დატოვონ დაწესებულება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ უქმე და სადღესასწაულო დღეებში", - განაცხადა კახა კახიშვილმა.
კახა კახიშვილმა ასევე, პატიმრების რისკ-ჯგუფების კლასიფიკაციის მოდელზეც გააკეთა განმარტებები.
"ჩვენ დავნერგეთ და განვახორციელეთ რისკების მიხედვით მსჯავრდებულთა კლასიფიკაცია, რაც იმას ნიშნავს, რომ მულტიდისციპლინული ჯგუფები - სოციალური მუშაკები, ფსიქოლოგები, რეჟიმისა და უსაფრთხოების ინსპექტორები სწავლობენ თითოეული მსჯავრდებულის პირად საქმეს, დახასიათებას და შემდგომში, ანიჭებენ რისკს. ჩვენ გვაქვს ოთხი ტიპის რისკი - დაბალი, საშუალო, მომეტებული და მაღალი. რისკის დადგენის შესაბამისად ხდება მსჯავრდებულების გადანაწილება შესაბამის დაწესებულებებში. მსჯავრდებულებს, გარკვეული თვეების შემდეგ, მისი რისკ-ჯგუფისთვის გადახედვის და მისი შეცვლის მოთხოვნის შესაძლებლობა აქვს", - განაცხადა კახიშვილმა.
მისივე განმარტებით, 1-ელი იანვრიდან მსჯავრდებულებს, რომლებიც იქნებიან დაბალი და საშუალო რისკის დაწესებულებაში, საშუალება ექნებათ დისტანციურად მიიღონ განათლება.