2016 წლის შვიდი თვის განმავლობაში უკვე ათი ქალის მკვლელობა მოხდა, - ამის შესახებ "ქალთა მოძრაობის" დამფუძნებელმა ბაია პატარაიამ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისივე თქმით, ქალთა მიმართ ძალადობა საქართველოში კვლავ სერიოზულ პრობლემად რჩება.
"ქალთა მიმართ ძალადობა სერიოზულ პრობლემად რჩება საქართველოში. ბოლო ორი წლის განმავლობაში შს სამინისტრომ არაერთი მნიშვნელოვანი რეფორმა გაატარა და ამას მოყვა ასევე შეტყობინებების გაზრდა.
ცხელ ხაზზე 2015 წელს 15 910 შეტყობინებაა შესული, რაც არის სამჯერ გაზრდილი ციფრი 2013 წელთან შედარებით.
გაზრდილია გამოძიებები და შემაკავებელი ორდერები, მაგრამ, სამწუხაროდ, ჩვენ კარგი შედეგი სახეზე არ გვაქვს და 2016 წლის შვიდი თვის განმავლობაში ათი ფემიციდი, 10 ქალის მკვლელობა მოხდა. ეს ძალიან შემაშფოთებელი რიცხვია", - განაცხადა ბაია პატარაიამ.
"სამართლიანი არჩევნების" იურისტის ნინო ლომჯარიას განცხადებით, შს სამინისტროს მიმართ შეტყობინებების გაზრდა მიანიშნებს მოსახლეობის ნდობას პოლიციის მიმართ, თუმცა როგორც ლომჯარია აღნიშნავს, შს სამინისტრო და პოლიცია არ არის მზად იმისთვის, რომ ეფექტურად გაუწიოს ასეთი ტიპის ზედამხედველობა.
"დღეს შს სამინისტრო და პოლიცია არ არის მზად იმისთვის, რომ ეფექტურად გაუწიოს ასეთი ტიპის დანაშაულს ზედამხედველობა და იყოს ეფექტური გარანტი იმ ქალების მიმართ, რომლებიც მიმართავენ შს სამინისტროს დაცვისთვის. ამიტომ ჩვენ გვინდა შევხვდეთ შს მინისტრ გიორგი მღებრიშვილს და გავაცნოთ ჩვენი ხედვა, თუ როგორ უნდა მოხდეს რეფორმირება უწყების შიგნით", - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
მისი თქმით, სამწუხაროა ის ფაქტი ასევე, რომ პარლამენტმა ფემიციდი არ განიხილა როგორც ცალკე განყენებული დანაშაული. ნინო ლომჯარია და ბაია პატარაია გიორგი მღებრიშვილთან შეხვედრას ითხოვენ და მას ღია წერილით მიმართავენ. ღია წერილში ის რეფორმებია ნახსენები, რომელიც მათი თქმით, სამინისტრომ უნდა გაატაროს. კერძოდ,
1. ჩამოაყალიბოს სპეციალური განყოფილება, რომელიც იმუშავებს ოჯახში ძალადობასა და გენდერული საფუძვლით ჩადენილ დანაშაულებზე;
2. მონიტორინგი გაუწიოს შემაკავებელი ორდენის შესრულებას, პასუხისგებაში მისცეს ის პოლიციელები, რომლებიც შეცვლილი პოლიტიკის მიუხედავად კვლავ იყენებენ იურიდიული ძალის არმქონე ხელწერილის ჩამორთმევის პრაქტიკას;
3. დანერგოს რისკების შეფასების მექანიზმი, რათა რიგით პოლიციელს მიეცეს შესაძლებობა შეაფასოს მოძალადისგან მომავალი საფრთხე.
საბაგიროს, რომელიც გუდაურში რამდენიმე საათის წინ გამოვიდა მწყობრიდან, ინსპექტირება 2017 წლის დეკემბერში ჩაუტარდა. ამის შესახებ, "ბიზნესპრესნიუსს" მთის კურორტების განვითარების კომპანიაში განუცხადეს.
საუბარია, საბაგირო "საძელეზე", რომლის მწყობრიდან გამოსვლის შედეგადაც რამდენიმე ადამიანი დაშავდა. ცნობისთვის, საბაგიროს ინსპექტირება კომპანია "სი ეი ინთერნეიშენალმა" ჩაუტარა. ამის შესახებ, კომპანიის გენერალურმა დირექტორმა სანდრო შელიამ "ბიზნესპრესნიუსს" განუცხადა.
"აღნიშნული საბაგირო გასული წლის 22 დეკემბერს შევამოწმეთ. მაშინ საბაგირო იდეალურ მდგომარეობაში იყო და არანაირი შეუსაბამობა არ დაფიქსირებულა. აღსანიშნავია, რომ ინსპექტირების დროს ჩვენ ვუყურებთ ფუნდამენტურ მონაცემებს. საბაგირო ისეთი ობიექტია, რომ თუ სწორი ექსპლუატაცია არ მოხდა, შესაძლოა, იდეალურ მდგომარეობაში იყოს, მაგრამ ორ დღეში მწყობრიდან გამოვიდეს. რაც შეეხება საბაგიროების ინსპექტირების პერიოდულობას, კანონის თანახმად, 1-დან 4 წლამდე პერიოდია. ყველაზე ხშირად კი ინსპექტირება წელიწადში ერთხელ ტარდება ,"-აღნიშნა შელიამ.
მისივე თქმით, მათი კომპანიის ისნპექტორი, ვინც ეს საბაგირო დეკემბერში შეამოწმა, გუდაურში მიემგზავრება, რადგან ადგილზე გაეცნოს სიტუაციას, ამიტომ კონკრეტულ მიზეზებზე საუბრისგან შელია ამ ეტაპზე თავს იკავებს. თუმცა, მისი თქმით, ისინი ვარაუდობენ, რომ ეს არის ოპერირებასთან დაკავშირებული ხარვეზი. იხილეთ გაგრძელება