მიმდინარე წლის 10 აპრილიდან თბილისის მერია კომპანია "სითი პარკთან" ხელშეკრულებას წყვეტს, კონტრაქტის გაუქმების დღიდან პარკირების ახალი სისტემის ჩამოყალიბებამდე კი "სითი პარკის" ფუნქციებს თბილისის სატრანსპორტო კომპანია განახორციელებს.
საზოგადოების ნაწილს გაუჩნდა შეკითხვა, თუ რა ბედი ეწევა 10 აპრილამდე გამოწერილ ჯარიმებს და იმოქმედებს თუ არა მასზე "სიტი პარკთან" ხელშეკრულების შეწყვეტის ფაქტი.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვან სამართლებრივ დეტალებზე საადვოკატო ბიურო OK&CG-ს იურისტი ანა გორდეზიანი საუბრობს.
როგორც ადვოკატი განმარტავს, თბილისის ტერიტორიაზე ავტოსატრანსპორტო პარკირების წესების დარღვევის შესახებ რეგულაციებს ითვალისწინებს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 125-ე სეკუნდა მუხლი, რომლის
მიხედვითაც დედაქალაქის ტერიტორიაზე პარკირების ადგილას ავტოტრანსპორტის პარკირებისათვის დადგენილი საფასურის გადახდის გარეშე ავტოტრანსპორტის დგომა, გამოიწვევს დაჯარიმებას 10 ლარის ოდენობით, ხოლო ის ავტოსატრანსპორტო საშუალება, რომელიც პარკირების ადგილას 12 საათზე მეტი დროით დგას, სპეციალურ დაცულ სადგომზე გადაყვანას ექვემდებარება. ამ მუხლით გათვალისწინებული ჯარიმის გადაუხდელობის შემთხვევაში კი, პირს 150 ლარის ოდენობის საურავი დაერიცხება.
რა ბედი ელის "სითი პარკის" მიერ გამოწერილ გადაუხდელ ჯარიმებს?
რაც შეეხება იმას, მოუწევთ თუ არა მოქალაქეებს "სიტი პარკის" მიერ აქამდე გამოწერილი ჯარიმების გადახდა; იურისტი ანა გორდეზიანი აღნიშნავს, რომ პარკირების წესების დარღვევაზე ჯარიმა, მისი ოდენობა და აღსრულების წესი საქართველოს კანონით არის გათვალისწინებული და იგი კომპანია "სითი პარკის" მიერ დაწესებულ რეგულაციებს არ წარმოადგენს.