თურქეთში, ქალაქ იზმირის სასამართლომ, პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანის სიტყვიერი შეურაცხყოფის გამო 12 ადამიანი დააკავა.
არსებული ინფორმაციით, გასულ ხუთშაბათს, თურქეთის საპრეზიდენტო არჩევნებზე რეჯეფ თაიფ ერდოღანის მთავარი კონკურენტის მუხარემ ინჯეს მრავალათასიან მიტინგზე დაკავებული პირები სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ თურქეთის პრეზიდენტს. გარდა ამისა, ისინი ალკოჰოლური თრობის მდგომარეობაში იმყოფებოდნენ.
მოგვიანებით კი შესაბამისი ვიდეო სოციალურ ქსელებში გავრცელდა. დაკავებულებს მაღალი თანამდებობის პირების შეურაცხყოფისთვის წაუყენეს ბრალი.
თურქეთის კანონმდებლობა პრეზიდენტის შეურაცხყოფისთვის ფულად ჯარიმას ან 1-დან 4 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. ოპოზიცია თურქეთის ხელისუფლებას იმაში ადანაშაულებს, რომ აღნიშნული პირების დაკავება შემდეგომში მათი რეპრესიისთვის გამოიყენება, ვინც ერდოღანის პოლიტიკას არ ეთანხმება.
კონდინციონერი,ნულოვან პრობლემად გვეჩვენება,ვინც#149-თ ვმგზავრობთ ვარკეთილიდან.ისანში დახვდება(ვინმე მოამბე)შეახედებს რარაც წამზომს,რომლის შემდეგ გგონია,რომ მარშუტკა გაჩერებულია ან(ცდილობ ყველა ენაზე ილოცო)ისეთი სიჩქარით მიფრინავს ტრანსპორტი.რა ხდება?
რა კომენტარებს აძლევს ეს ადამიანი, თქვენ მთვარეზე ხართ და იქედქან აკონტრელებთ ალბათ, ვერ ხედავთ ვერცერთ მიკროავტობუსს? რომელ კონდიციონერზე საუბარი "ზედახორაა" მარშუტკაში 18 მგზავრის ნაცვლად 38 ადამიანი რომ აყავთ. გრცხვენოდეთ... და კომენტარს მაინც ნუ აკეთებთ. არაფერს არ აკონტროლებთ ან ვერ აკონტროლებთ, ალბათ იმიტო რომ თქვენი პირადი ინტერესები გადაიკვეთება. მძროლ ვერ აიძულებ დამატებითი საწვავის დახარჯვას როცა საღამოს "შენც" "წილი" უნდა შეგხვდეს.