რას წერს რუსული მედია "აგვისტოს ომზე" და როგორ აფასებენ 10 წლის წინანდელ მოვლენებს
2008 წლის ომს, მის წინაპირობებსა და შემდგომ პროცესებს რუსული მედიაც აფასებს. ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი მედიის მთავარი "არგუმენტი", რომ რუსეთი მშვიდობიან მოსახლეობას იცავდა და იძულებული გახდა, ქართველი აგრესორებისთვის ცეცხლი გაეხსნა - უცვლელია; თუმცა, არსებობს მეტ-ნაკლებად განსხვავებული მოსაზრებებიც, რომლის წაკითხვაც ღირს.
ekhokavkaza.com-თან საუბარში ცხინვალელი მილანა გოგიჩევა იხსენებს, რომ სახლი, მცირეწლოვან შვილებთან ერთად, ჯერ კიდევ აგვისტოს დასაწყისში დატოვა, რადგან "სამხრეთ ოსეთში" ვითარება უკვე სახიფათო იყო. მისი თქმით, გარშემო სახლები იბომბებოდა და მხოლოდ მაშინ იგრძნეს თავი უსაფრთხოდ, როდესაც ქალაქი მთლიანად რუსმა სამხედროებმა დაიკავეს.
novayagazeta.ru-ს ბლოგერი იულია ლატინინა აქვეყნებს მოსაზრებას, თუ როგორ მზადდებოდა ომი:
"მე ომამდე არაღიარებულ რესპუბლიკაში ვიყავი და იქიდან დაბრუნებულმა ვთქვი, რომ კავკასიაში იქნება ომი და ის დაიწყება სამხრეთ ოსეთში..." - წერს ჟურნალისტი, რომელმაც რუსეთი გარკვეული მოსაზრებით დატოვა და განაცხადა, რომ საფრთხის გამო იქ ცხოვრებას ვეღარ გააგრძელებდა.
ბლოგში ლატინინა სამხრეთ ოსეთის ე.წ. ხელმძღვანელობას ბანდიტებად მოიხსენიებს, რომლებიც მისი თქმით, ქართულ მხარესთან ერთად კონტრაბანდით იკვებებოდნენ, თუმცა მას შემდეგ, რაც მიხეილ სააკაშვილმა ეს შეაჩერა, მათ ისღა დარჩენოდათ, რომ სანგრებში დამსხდარიყვნენ და რუსული ფულის გამო "ქართველი ფაშისტების" წინააღმდეგ ეომათ.
ლატიტინა წერს, რომ ცხინვალის რეგიონს ეკონომიკაში სრული გარღვევა ჰქონდა - ე.წ. რესპუბლიკაში არ მუშაობდა წყალსადენი, ფული პრაქტიკულად არ ტრიალებდა, რადგან როდესაც თავად დასჭირდა, 1000 რუბლის გადაცვლაც ვერ შეძლო.