2019 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან ტაქსის მომსახურების ორკარიანი და მარჯვენასაჭიანი ავტომობილებით გაწევა იკრძალება. ამის შესახებ თბილისის მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე დედაქალაქის მერმა კახა კალაძემ განაცხადა.
"ჩვენ ვმუშაობთ ვიზუალურ სტანდარტზე, რომელიც 2019 წლის 1 ოქტომბრიდან იქნება სავალდებულო. საუბარია ფერზე და ჩვენ ძალიან ბევრი მსჯელობა გვქონდა ამასთან დაკავშირებით. გადაწყვეტილება მივიღეთ, რომ თეთრი ფერი იყოს ტაქსებისთვის სავალდებულო. 2019 წლის ოქტომბრიდან სამკარიანი ავტომობილები {ორკარიანი მანქანები და პლუს საბარგული} და მარჯვენასაჭიანი ავტომობილები ვერ შეძლებენ ამ სერვისის გაწევას", - აღნიშნა კალაძემ.
მისივე თქმით, ლიცენზიის მქონე ტაქსის მძღოლებისთვის ქალაქში გამოიყოფა სპეციალური პარკირების ადგილები, რომელიც მათთვის უფასო იქნება.
"გარდა ამისა, მათ საკუთარ ავტომობილებზე ექნებათ გამოყოფილი კონკრეტული ადგილები, სადაც შესაძლებელი იქნება რეკლამის გაკეთება და რეკლამიდან შემოსული თანხა იქნება მათი პირადი საკუთრება. ასევე, მანათობელი ტაქსის ნიშანი, რომელსაც დაამზადებს მერია, ტაქსებს გადაეცემათ უფასოდ", - აღნიშნა კალაძემ.
ამასთან, 2019 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან ტაქსები თეთრი ფერის იქნება.
26 სექტემბერი , 2018 08:09
ძალიან კარგია,რომ თეთრი ფერის ტაქსები იქნება.ძალიან მომწონს,რომ ტაქსებთან დაკავშირებით საკითხები რეგულირდება.<br />საჭიროა ასევე ტაქსის მძღოლების ჩაცმაზეც ვიზრუნოდ,რადგანაც ზოგი სპორტულ რეიტუზებშია გამოწყობილი,ზოგიც რაში,თუ სტანდარტია სტანდარტი იყოს.<br />ტანსაცმლის რაღაც ერთიანი ფორმა არ არის საჭირო,მაგრამ სუფთად მაინც ჩაიცვან.<br />წვერი (მამაკაცებზეა ლაპარაკი) ან მოუშვან და გაუპარსავი, გაბურძგნულები ნუ დადიან.