ავტომობილები, რომლებიც ტექნიკურ ინსპექტირებას ვერ გაივლიან, თუმცა გზებზე მაინც გადაადგილდებიან, თვეში ერთხელ დაჯარიმების ნაცვლად, შესაძლოა, 3 დღეში ერთხელ დაჯარიმდნენ,- ამის შესახებ
შს სამინისტროს კვლევის და რეფორმების სამმართველოს ხელმძღვანელმა ბექა ლილუაშვილმა განაცხადა.
მისი თქმით, სამინისტრო აპირებს პარლამენტს შესაბამისი ინიციატივა წარუდგინოს.
“დღეის მდგომარეობით ჩვენ ვაჯარიმებთ 30 დღეში ერთხელ პერიოდული ტექნიკური ინსპექტირების გამო და ეს იყო შეთანხმებული ეკონომიკის სამინისტროსთან. რადგანაც კანონში არ არის დაკონკრეტებული ზუსტად ეს პერიოდი, ჩვენ საგაზაფხულო სესიის ბოლომდე დავაინიცირებთ ცვლილებების პაკეტს, სადაც დაზუსტდება რომ 72 საათში ერთხელ მოხდეს ამ სამართალდარღვევაზე დაჯარიმება",- განაცხადა ლილუაშვილმა.
Am kanonis damceri unda gaxio shuaze
20-30 წლის მანქანას, დავიწყოთ იქიდან, რომ 200 -100 და მეტი ლარით იაფი ნაწილები სჭირდება. ყავს მამას 20 წლის მანქანა, რომლის გაკეთებას დავახარჯეთ 300 ლარი(ისიც იმიტომ რომ მანქანას ზოგადად უვლიდა კაცი) და მაშინ როცა ჩემს არც თუ ისე ახალ მანქანაზე 500 ლარის მარტო ცალი ფარი ღირს და თუ 300 ლარი არ ყოფნის და სჭირდება 1000 და მეტი, მაშინ ეს მანქანა კი არა, სიკვდილის მანქანაა ჯერ პირველ რიგში, მძღოლისთვის და მერე უკვე სხვისთვის... ასე რომ, ნუ ვილანძღებით იმაზე, რაც ჯერ ჩვენი და მერე სხვა ადამიანების უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობისთვის კეთდება..ყველაფერზე როგორ ვწუწუნებთ.ასე რომ არ დაეწყოთ, სხვაგვარად ჯართს ვერ მოსპობდნენ. პ.ს ყოველ მეორე აღმართზე, უსასრულო საცობში რომ დგახართ, იმის გამო, რომ ტიპს მანქანა მოუკვდა და დედისტრიალს ვერ ეშვებით. მაგ დროს რატომ იხსენებთ მის ჯიშჯილაგს? ასე რომ, ყველამ გავითავისოთ, რომ პატივი უნდა ვცეთ ჯერ საკუთარ თავს და მერე სხვებს (თუნდაც დედის მოკითხვა, რომ ავირიდოთ)