ვინც ეწინააღმდეგება ეფექტური შრომის ინსპექციის შექმნას, მთავრობაში, პარლამენტში, საკონსტიტუციო კომისიაში თუ სხვაგან, თქვენ ხართ მკვლელები, - ამის შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი სოციალურ ქსელ "ფეისბუქის" პირად გვერდზე წერს.
"ვინც ეწინააღმდეგება ეფექტური შრომის ინსპექციის შექმნას, მთავრობაში, პარლამენტში, საკონსტიტუციო კომისიაში თუ სხვაგან, თქვენ ხართ მკვლელები. ეს სიმართლეა. ჩვენ 4 წელია მოვითხოვთ შრომის ინსპექციის შექმნას. უბრალოდ, სირცხვილია, მეგობრებო", - წერს უჩა ნანუაშვილი.
ტყიბულის მინდელის შახტში გუშინ მომხდარი უბედური შემთხვევის შედეგად ოთხი ადამიანი დაიღუპა.
ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს მიერ 1-ელი იანვრიდან დღემდე შემოწმებული 19 ლიფტიდან სხვადასხვა სახის დარღვევა 12 შემთხვევაში გამოვლინდა.
მათი განცხადებით, ლიფტების ტექნიკურ გამართულობაზე ზრუნვა შენობის მფლობელის ვალდებულებაა. იმ შემთხვევაში კი, თუ არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი ლიფტის გაუმართაობისა, ტექნიკურ დათვარიელებას ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტო ახორციელებს.
სააგენტოში ამბობენ, რომ ლიფტის მფლობელი ვალდებულია, უზრუნველყოს ლიფტის პერიოდული ტექნიკური ინსპექტირების ჩატარება აკრედიტირებული ინსპექტირების ორგანოების მეშვეობით სამ წელიწადში ერთხელ.
ცნობისთვის, მიმდინარე თვის განმავლობაში ლიფტის შახტში ჩავარდნის რამდენიმე შემთხვევა დაფიქსირდა, დაშავებულებს შორის იყვნენ ბავშვებიც.
ეს ტყვიის აჟიოტაჟი ცე ჰეპატიტისას გავს !