კვირას, "დინამო არენაზე" საქართველოსა და სომხეთის ნაკრებების თამაშს ვინც ადევნებდით თვალს, აუცილებლად დაგამახსოვრდებოდათ პატარა ბიჭი, რომელიც მატჩის დაწყებამდე გიორგი (ჟორჟ) მიქაუტაძესთან ერთად გავიდა მოედანზე და ჰიმნი შეასრულა. როგორც ეთერისას ჩანდა, ბიჭუნას სციოდა და ჟორჟმა თავისი ქურთუკი ჩააცვა...
11 წლის გიორგი ძიგავა თბილისში ცხოვრობს, ჰყავს მშობლები და უმცროსი და, რომელიც იმ დღეს სტადიონზე მდგომ ძმას, დედასთან ერთად კულისებში ელოდა. მაკა ფასუაშვილი გიოს დედაა. ჩვენთან ინტერვიუში ჰყვება, თუ როგორ გააბედნიერა 11 წლის თბილისელი ბიჭი ცნობილ ფეხბურთელთან შეხვედრამ.
- მაკა, როგორ მოხვდა გიო სტადიონზე.
- გიორგი აუტისტური სპექტრის მქონე ბავშვია. დადის ფეხბურთზე, დამოუკიდებელი საფეხბურთო გუნდია, ფეხბურთის ფედერაციის დაფინანსების ქვეშ "ააიპ ვორიოსი“. ჩვენი ტრენერია გიორგი ციხისელი. გიო თავიდან ბურთით არ ინტერესდებოდა და მესამე წელია გიორგი მასწავლებელმა შეაყვარა ბურთი და ფეხბურთი.
გიოს პირველი გასვლა "დინამოს" სტადიონზე შარშან ჰქონდა, როდესაც თბილისის "დინამო" თელავს ეთამაშებოდა, იქაც მსგავს ღონისძიებაში მონაწილეობდა. ამხელა პუბლიკის წინაშე გასვლა, მისი დიაგნოზიდან გამომდინარე დიდი გამოწვევა იყო. გიო მაღალფუნქციური, მაღალი ინტელექტის მქონე ბავშვია, ცოტა ქცევითი სირთულე აქვს. მისთვის ეს გამოცდა იყო ძალიან ემოციური. ვიდეოშიც ჩანს, როგორ უხარია, სტერეოტიპული მოძრაობები, რომელიც ახასიათებს, დიდ სიხარულს გამოხატავს.
- როგორ გაიგო ამ სიახლის შესახებ, რა ფორმით მიაწოდეთ ინფორმაცია?
- ძალიან გაუხარდა, მაგრამ თითქოს არ ელოდა, თან არ იცოდა ვისთან ერთად გავიდოდა, ძალიან უნდოდა ჟორჟ მიქაუტაძესთან ერთად დგომა. მაგრამ ეს შერჩევით არ ხდება. რიგში აწყობენ და ისე გაჰყავთ ბავშვები. გიო ბოლოში იდგა, ბუთქუჩა რომ არის, ვუთხარი, ბოლოს იდექი, იქნებ კვარაცხელია შეგხვდეს-თქო, ვიცით, ხოლმე რომ ბომბარდირები ბოლოს დგებიან. მისთვის ხმაური და სიცივე დისკომფორტია, მგრძნობიარე ბავშვები არიან. ეს პირველი შემთხვევა იყო გიოსთვის, რომ ამხელა პუბლიკის წინაშე გამოვიდა. მაგრამ ბოლოს ძალიან გახარებული იყო, ჰიმნი ვიმღერეო. ძალიან დადებითად მიიღო, ცოტა გაჩერება გაუჭირდა. იხილეთ სრულად