"ვისაც ქვეყანაში ეკონომიკა უნდა შეექმნა და ინოვაცია შემოეტანა, ისინი მიდიან. მიგრაციას აღარ აქვს არც გენდერული ნიშანი“, - ამის შესახებ „ბიზნესპრესნიუსთან“ სოციოლოგმა ნინო ხელაძემ ისაუბრა.
მისი თქმით, თუ აქამდე საქართველოდან წასული ადამიანები სხვაგან ფულის დაგროვებაზე და ისევ საკუთარ ქვეყანაში განვითარებაზე იყვნენ ორიენტირებულნი, ახლა დაბრუნების საკითხი საერთოდ ბუნდოვანია. მეტიც, ადამიანები გადადიან ძლიერი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებში და იქ სრულ ადაპტაციას იწყებენ.
ცნობისთვის, სტატისტიკის მიხედვით, 2023 წელს საქართველოდან 163 480 ქართველი წავიდა ემიგრაციაში, 91,896 კი დაბრუნდა ქვეყანაში, ე.ი 71 584 წმინდა გადინებაა. ეს წარმოადგენს 54%-იან ზრდას 2022 წელთან შედარებით და 75.3%-იან ზრდას 2021 წელთან შედარებით, რაც ბოლო 12 წლის განმავლობაში დაფიქსირებული ყველაზე დიდი უარყოფითი მიგრაციული ბალანსია.
„საქსტატის ბოლო მონაცემები 2023 წლის გვაქვს და მე ვფიქრობ, ამის შემდგომ მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდებოდა. იმიტომ, რომ ქვეყანაში განვითარებული მოვლენები, ე.წ „აგენტების კანონი“ და ის პოლიტიკური პროცესები, რაც ახლა მიმდინარეობს, ვფიქრობ, კიდევ უფრო გაზრდიდა ქვეყნიდან მიგრაციას, ან მიგრაციის სურვილს. უბრალოდ, ცოტა გვიან დავინახავთ ბოლო 1 წლის გავლენას, როდესაც მონაცემები უკვე გამოქვეყნდება.
თუმცა, რა სტატისტიკაც უკვე გვაქვს, წასული ქართველების ნახევარზე მეტი, მიგრაციიდან უკან არ ბრუნდება. ამასთან, 2023 წელს ქვეყნიდან წასული ადამიანების 70% იყო 30 წლამდე (ასაკობრივი ნიშნული ჩამოვიდა ქვემოთ) და რაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია, 2023 წლამდე, მიგრაციას ჰქონდა გენდერული ასპექტი, გარკვეულ ქვეყნებში მხოლოდ ქალები მიდიოდნენ (საბერძნეთში, იტალიაში და ა.შ). ეს იკვეთებოდა რიცხვებშიც, რომ უფრო მეტი ქალი მიდიოდა, ვიდრე კაცი, ახლა უკვე მიგრაციას აღარ აქვს არც გენდერული ნიშანი. ეს ყველაფერი მეტყველებს იმაზე, რომ ისინიც მიდიან, ვინც მანამდე ემიგრაციაში არ მიდიოდა“,- ამბობს ნინო ხელაძე.
მისი თქმით, ერთის მხრივ, ამის მიზეზი არის დემოკრატიის ნაწილი, მეორე მხრივ კი ეკონომიკური ფაქტორები.
„დემოკრატიულობის ინდექსი ჩამოვიდა ქვემოთ და შეიძლება, ეს იყოს იმის მიზეზი, რომ აღარ შემოდის ბევრი ინვესტიცია. ეს ეკონომიკურადაც აზიანებს ადამიანს და უჩენს სურვილს, რომ დასაქმდნენ ქვეყნის გარეთ. თუმცა, ეს ყველაფერი 2024 წლის მონაცემებში უფრო კარგად გამოჩნდება. იხილეთ სრულად