სერიალ "შორეული ქალაქის" წარმატებამ მთავარი როლის შემსრულებლის - ოზან აქბაბას დიდი მიმართ ინტერესი გამოიწვია. 42 წლის მსახიობი ცნობილია სატელევიზიო პროექტებით "მაფია ვერ მართავს მსოფლიოს" და "კარგი ექიმი".
ოზან აქბაბა დაიბადა 1982 წლის 9 ივნისს ყარსში. დაამთავრა აკდენიზის უნივერსიტეტის სახვითი ხელოვნების ფაკულტეტი, ინტერიერის არქიტექტურისა და გარემოს დიზაინის კუთხით. 2000-იანი წლების დასაწყისში მან ითამაშა სხვადასხვა ფილმებში, სერიალებში და თეატრალურ სპექტაკლებში. აქბაბა დაინტერესებულია არა მხოლოდ მსახიობობით, არამედ მუსიკით.
„დავიბადე 1982 წლის ზაფხულში სოფელ ბენლიაჰმეტში (კარსა). იქ 13 წლამდე ვცხოვრობდი და მადლობელი ვარ ყველა იქ განცდილი მომენტისთვის. იმიტომ, რომ ადგილობრივი ხალხის კულტურა და შეხედულებები იმდენად ლამაზია, რომ ამის ახსნა არ შემიძლია" - ამბობს ერთ-ერთ ინტერვიუში.
ოზან აქბაბ ოზანმა სამსახიობო კარიერა 2005 წელს დაიწყო და ასევე ცნობილია, როგორც კინოკომპოზიტორი. მსახიობის ცხოვრებაში პოპულარობა მაშინვე არ მოვიდა; მისი ფილმოგრაფია ბევრ პროექტს მოიცავს, მაგრამ ძირითადად მცირე როლებს ასრულებდა.
33 წლის ასაკში ოზან აქბაბის კარიერაში გარდამტეხი მომენტი მოხდა. ის მაფიოზურ დრამაში გადაიღეს. მისი სასტიკი გარეგნობა იდეალური იყო ახალი ამბიციური პროექტისთვის. სერიალმა "მაფია ვერ მართავს მსოფლიოს" სწრაფად მოიპოვა პოპულარობა და მასთან ერთად წამყვანი მსახიობებიც უამრავმა ადამიანმა გაიცნო.ოზან აქბაბას სერიალში „მაფია ვერ მართავს სამყაროს“ მაჰმუტის როლზე განიხილავდნენ, მაგრამ მეორე დღეს გაიგო, რომ ილიას როლს ითამაშებდა. ეს მისთვის დიდი სიურპრიზი იყო. იხილეთ სრულად